stranac.net


www stranac.net
 


 

 

Izložba drevnih srpskih skulptura

Izvor: novosti online

Datum: 24.03.2013

kult-izlozba

Ove godine navršava se pola veka od čuvene izložbe "Srpska skulptura do 1941. godine", pionirskog poduhvata u organizaciji Narodnog muzeja. Povodom tog jubileja u atrijumu Narodnog muzeja u narednih mesec dana izložena su reprezentativna dela koja, po proceni autora izložbe Vere Grujić, najbolje prikazuju razvoj novije srpske skulpture.

Zbirku jugoslovenske skulpture Narodnog muzeja čini oko 900 dela, a za izložbu "Srpska skulptura od 1882. do 1941." odabrano je 45 vajarskih ostvarenja, koja su razvrstana u četiri tematske celine. Posle dugo vremena posetioci imaju priliku da dožive stilske osobenosti dvadeset i četiri umetnika, između ostalih Petra Ubavkića, Đorđa Jovanovića, Petra Palavičinija, Simeona Roksandića, Paška Vučetića, Dragomira Arambašića, Sretena Stojanovića, Rista Stijovića, koji su obeležili važno razdoblje preporoda naše vajarske umetnosti.

- Istorija novije srpske skulpture koja počinje krajem 19. veka delima prvih domaćih umetnika, državnih stipendista školovanih na inostranima akademijama, blisko je povezana sa istorijom Narodnog muzeja i zbirke u kojoj se čuvaju vajarska ostvarenja - istakla je Vera Grujić.

Prvi ovdašnji školovani vajar novijeg doba bio je Petar Ubavkić (1850-1910), a potom na umetničku scenu stupaju Đorđe Jovanović (1861-1953) i Simeon Roksandić (1874-1943).

- Posle dela nastalih u vreme njihovog usavršavanja, dok su još bili nepoznati u ovdašnjoj sredini, vremenom su nabavljana i njihova kasnija ostvarenja, tako da se u Narodnom muzeju, u koji je prva skulptura stigla 1882. i održana prva vajarska izložba u Srbiji, čuvaju najznačajniji radovi ovih autora - objašnjava autorka izložbe. - Od vremena prve izložbe skulptura nailazi na plodno tlo, a u njenom razvoju značajnu ulogu imao je i Narodni muzej, kako otkupom najranijih dela prvih srpskih vajara, tako i aktivnim praćenjem delatnosti domaćih umentika.

Akademik Svetomir Arsić - Basara objašnjava da se skulptura u Srbiji pojavila prilično kasno, zato što je rađena u prostoru koji je bio pod uticajem Vizantije:

- Vizantija je svet koji je živeo i umirao za ikone. Iracionalizam u ideologiji i antiplasticizam u našoj srednjovekovnoj umetnosti predstavljali su prepreku nastanku i razvoju vajarstva. Srpska skulptura između dva rata odbacuje ideju akademskog realizma i neguje intimni kamerni karakter skulpture. Ovakvo opredeljenje ukazuje na konzervativizam srpske skulpture u odnosu na evropsko vajarstvo. Naša skulptura nije mogla da prati ono što se u Evropi izgrađivalo nekoliko vekova u kontinuitetu. Palavičini, Stijović i Stojanović su predstavnici intimističkog i kamernog izraza u srpskoj skulpturi - objasnio je Basara, dodajući da se početkom šezdesetih srpska skulptura okreće novom plastičnom izrazu koji će je odvesti u tokove svetske skulpture i internacionalni svet moderne umetnosti.

STILSKE OSOBENOSTI

Na izložbi su prikazana dela različitih stilskih osobenosti - od realizma (Petar Ubavkić, Ivan Rendić, Đorđe Jovanović, Simeon Roksandić, Dragomir Arambašić), preko prihvatanja elemenata secesije i simbolizma, što je značilo tematsko i likovno suprotstavljanje tradiciji 19. veka i umetnosti akademizma (Robert Valdec, Ivan Meštrović, Toma Rosandić), do afirmacije modernih stilskih tokova izraženih kroz dela umetnika školovanih uglavnom u Parizu i u Pragu (Sreten Stojanović, Petar Palavičini, Živojin Lukić, Dušan Jovanović Đukin, Risto Stijović, Frano Kršinić, Mihailo Tomić). Na izložbi su i portreti kralja Aleksandra Obrenovića od Petra Ubavkića, Žanke Stokić od Sretena Stojanovića, Ljubice Sokić od Stevana Bondarova, i Rastka Petrovića rad Petra Palavičinija.

D.B.M.

novosti.rs


[Izložba drevnih srpskih skulptura]
[Filmovi Vlatka Gilica na festivalu evropskog filma u LA]
[Šest decenija Kratkog metra]
[Najavljen program Beldoksa]
[Paja kopirao Vatoa]
[Bice skoro propast filma]
[Film bez dodatnih izvora finansiranja]
[Bradic: Igra zamenjenih uloga]
[Manojlovic: Niko ne sluša ministra kulture]
[Svjetski muzeji u kampanji za Zemaljski: Kultura je naše bogatstvo]
[Završen Fest: Trijumf izraelskih "Orlova"]
[Novi klinci iz Srbije stripom osvajaju svet]
[Tri veka burne istorije Narodne biblioteke Srbije]
[Filmove za djecu više niko ne snima]
[Dan Narodne biblioteke Srbije - nacionalni dan knjige]
[Poceo 41. Fest: Bogat filmski program i ove godine]
[Dok bh. umjetnici osvajaju svijet vlasti uništavaju kultur]
[U petak filmom "Ljubav" pocinje 41. Fest]
[Muzicari iz regiona ujedinjeni u akciji 'Zašto sam antifašista']
[Likvidacija "Avala filma": Klasici ex-YU kinematografije idu na doboš?]
[Beogradska pozorišta nisu od nacionalnog znacaja?]
["Veliki rat" doneo Gatalici i nagradu "Meša Selimovic"]
[Berlinale: Tanovicev film osvojio Grand prix, Nazif Mujic najbolji glumac]
[Kristalni medvjed za srpski film "Rabbitland"]
[Zbog cega je sporno Jugoslovensko dramsko pozorište]
[Svjetska premijera filma Danisa Tanovica u Berlinu]
[Nikola Ristanovski o „Odiseju“ i prednostima nad filmom]
[Bibliotekari protiv promene nacina otkupa knjiga]
[Dodele nagrada BAFTA: Trijumf filmova "Argo" i "Jadnici"]
[U Srbiji manje bioskopa nego posle rata]
[Muzej nasilja u Beogradu: Javni arhiv mržnje]
[Preminuo Josif Tatic]
[Arhiva-Kultura]

 


HTML Comment Box is loading comments...
 

 

[Naslovna] [Srbija] [Rep.  Srpska] [Dijaspora] [ex Yu] [Zanimljivosti] [Sport] [Servis]

Kontakt / Uslovi koriscenja / Marketing / Linkovi