stranac.net


www stranac.net
 


 

 

Uglješa Raičević kinoteci poklonio bogatu kolekciju

Izvor: novosti online

Datum: 19.06.2013

kul-ugljesa

Medju dobitnicima Plakete koju dodeljuje Jugoslovenska kinoteka, ove godine je i Uglješa Raičević, istoričar umetnosti, koji je ovo priznanje dobio za bogaćenje fonda Kinoteke u pratećoj filmskoj građi - on je poklonio 2.500 foto-aparata i kamera.

U zanimljivosti njegovih eksponata, koji predstavljaju i svojevrsni vremeplov i istoriju filma, publika je mogla da uživa na izložbi koju je upriličila Kinoteka. A sve je, kako Uglješa Raičević kaže za „Novosti“, počelo slučajno, a onda se pretvorilo u veliku ljubav:

- Kao istoričar umetnosti posvetio sam veliku pažnju slikarima koji su ostali nepravedno zaboravljeni, iako su završili neke škole u zemlji i inostranstvu. Da bih mogao da pišem o njima, a pisao sam monografske tekstove, morao sam da vodim sa sobom i foto reportere, kad bih pronalazio njihove slike. To je bilo dosta skupo, dešavalo se da zbog jedne slike moram da putujem stotinama kilometara, i tako sam kupio prvi foto-aparat. A onda sam do te mere zavoleo fotografiju i foto-aparate, da sam počeo i da ih skupljam.

Njegovo pravo kolekcionarstvo datira od 1965, kada je počeo da se bavi turizmom, da putuje svetom, i da organizuje razne manifestacije, poput „Dana Beograda“ koji su se održavali u svim velikim evropskim gradovima.

- Veliki gradovi po Evropi i svetu imaju poznate „buvlje“ pijace, tu sam kupovao aparate, kino-kamere, kino-projektore, opreme za snimanje... U kolekciji koju sam poklonio Kinoteci najstariji je „kodak 1“, kako ga naizivaju, koji datira iz 1895, a iz perioda do Prvog svetskog rata su i foto-aparati sa mehom. Mislim da su ipak najzanimljiviji špijunski aparati. To su minijaturne kamere, recimo „tika“ koja je u obliku džepnog sata. Njen objektiv se nalazi u onom delu gde je ključ za navijanje sata, da bi se uključila za snimanje dovoljno je samo da se palcem gurne taj poklopac. To je kamera koja je napravljena u Londonu 1910, a ja sam je našao i kupio u Poljskoj. Takvih kamera ima više - male japanske, pa „minolte“, ali nažalost, nemam one koje su, recimo, kao iz filmova o Džejmsu Bondu sakrivene u dugmetu kojim se pričvršćuje kravata oko vrata, u cilindru ili dršci štapa.

Po zanimljivosti, Uglješa Raičević izdvaja i kino-kamere, koje su koristile 16-to milimetarsku ili osmomilimetarsku traku, a potiču iz perioda oko 1920. godine.

- Posebno je zanimljiva kino-kamera koju sam dobio iz zaostavštine porodice đenerala Velizara Antića, koji je bio komandant vojne oblasti u Sarajevu. On je čak ostavio i jedan film, koji je snimio na Bjelasici negde između dva svetska rata, kada mu je došla vojna jedinica koja je bila skijaška. Taj film takođe sam poklonio Kinoteci, a zanimljivo je i to što je ta kino-kamera koristila filmsku traku od 35 milimetara. Skidanjem te trake, mogla je da posluži i za prikazivanje „dija“ slajdova, koji su bili naneti na staklenu traku dužine 20 centimetara.

Ono što ipak Uglješa Raičević posebno ističe o svojoj višedecenijskoj potrazi, jeste strast s kojom je prikupljao svaki od ovih foto-aparata, kamera, projektora...

- Važno je da čovek u životu ima neku svoju ljubav, posvetu nečemu, i to je često važnije od samog izbora šta će voleti.

KOLEKCIJA U STANU

Zanimljivo je, takođe, da je čitavu kolekciju od 2.500 eksponata, do trenutka kada je predao Kinoteci, Uglješa Raičević držao u svom stanu. Na prostoru od jedva 70 kvadrata, uspeo je da spakuje kutije sa svim tim foto-aparatima, kamerama, projektorima...

R.R.

novosti.rs


[Uglješa Raicevic kinoteci poklonio bogatu kolekciju]
[Mladenovic: Ne krivite ogledalo]
[Samo Džordž Benson na Summertime festivalu]
[Dela Sretena Stojanovica u Galeriji RTS]
[Hoseini,50 nijansi i Veliki rat najtraženiji u Noci knjige]
[U Srbiji se stvara nova filmska podobnost?]
[„Krokodil“ u Beogradu: Književno lecenje dosade i letargije]
[Ubijanje kulture u Srbiji]
[Objavljen spisak romana u užem izboru za "Mešu Selimovica"]
[Preminuo glumac i profesor Vladimir Jevtovic]
[Kokan Mladenovic: Prometeji našeg doba]
[Festival na Palicu: “Lifka“ Mihalkovu i Kusturici]
[Novi mostovi: Izložba fotografija u Beogradu i Zagrebu]
[Na koji nacin je FCS izabrao filmove za sufinansiranje?]
[Ana Tomovic: Svi smo mi Raskoljnikovi]
[Draganu Nikolicu nagrada “Zlatni pecat”]
[Kultura Srbije izmedu Konstantina i BITEF-a]
[Likovi srpskih glumaca na poštanskim markama]
[Zona Zamfirova najbolja predstava Sterijinog pozorja]
[Pero Kvrgic: Politicari su loši glumci]
[Sanja Ilic sprema spektakl Konstantinus Magnus]
[Beogradska filharmonija svirala u Zagrebu]
[Kan: Lezbijska ljubavna prica dobitnik Zlatne palme]
[Pocinje Sterijino pozorje]
[Za Bubu u uhu traži se karta više]
[Arhiva-Kultura]

 


HTML Comment Box is loading comments...
 

 

[Naslovna] [Srbija] [Rep.  Srpska] [Dijaspora] [ex Yu] [Zanimljivosti] [Sport] [Servis]

Kontakt / Uslovi koriscenja / Marketing / Linkovi