glavniBanner


www stranac.net
 


 

 

Balkanski ratnik stigao Miškovića

Izvor: novosti online

Datum: 14.12.2012

01miskovic_777

 Miroslavu i Marku Miškoviću, Milu Đuraškoviću i još četvorici osumnjičenih pritvor do 30 dana. Radisavljević: Krećemo sa saslušanjima svedoka. Sumnja da je Šarić uložio 100 miliona evra u biznis sa stanovima u Belvilu. Da li je Marko Mišković oprao pet miliona evra

Sudija za prethodni postupak Posebnog odeljenja beogradskog Višeg suda doneo je u petak rešenje o određivanju pritvora do 30 dana za Miroslava Miškovića, vlasnika „Delta holdinga“, njegovog sina Marka, kao i Mila Đuraškovića, vlasnika „Nibens grupe“. Pritvor je određen i Zoranu Mihajloviću, direktoru PzP „Niš“, Dejanu Jevtiću, predsedniku Skupštine akcionara PzP „Niš“, Risti Ristiću, direktoru „Šer korporacije“ i Raši Zdravku, procenitelju „Konzita“.

Sa slobode će se braniti Milutin Gašević, bivši direktor PzP „Niš“, Zoran Kaitović, bivši akcionar ovog preduzeća i Predrag Filipović, direktor „Delta brokera“, za koga je Tužilaštvo tražilo pritvor, ali je sudija odlučio drugačije.

Tužilaštvo je, kako je saopštio Miljko Radisavljević posle saslušanja, donelo naredbu o sprovođenju istrage protiv svih deset osumnjičenih, zbog sumnje da su zloupotrebom položaja izvlačili novac iz putarskih preduzeća i sebi pribavili korist od oko 30 miliona evra, od čega je Marku Miškoviću pripalo od 17 do 19 miliona evra, Đuraškoviću 10 miliona evra, a preduzeću „Hemslejd“ 1,2 miliona evra.

- Počinjemo sa planiranim istražnim radnjama - kazao je Radisavljević.

- Krećemo sa saslušanjima svedoka, biće verovatno obavljeno i veštačenje. Radimo na tome da prikupimo što više dokaza u toku istrage i da nakon toga donesemo konačnu odluku o daljem toku krivičnog postupka.

Prema navodima krivične prijave radne grupe Uprave kriminalističke policije, Miroslav i Marko Mišković, kao i Milo Đurašković su od 2005. do kraja 2010. godine, kao suvlasnici u privatizovanom Preduzeću za puteve „Niš“, a preko njega i suvlasnici više preduzeća za puteve - „Beograd“, „Kragujevac“, „Vranje“, „Srem put“, „Bačka put“ i drugih, neosnovano iz tih preduzeća izvukli novac i imovinu vrednu oko 30 miliona evra.

Prema rečima tužioca, u krivičnoj prijavi se navodi da su zajednički posao Mišković i Đurašković započeli tokom 2005. godine kupovinom PzP „Beograd“ za 23 miliona evra koje je platila kompanija „Hemslejd“ Miroslava Miškovića, a za šta su bila zadužena putarska preduzeća.

Kasnije, prema prijavi, 2006. godine je u vlasništvo niških „Puteva“ ušla ofšor kompanija „Mera invest“ sa Holandskih Antila, koja je u vlasništvu mlađeg Miškovića, a koja je uložila u dokapitalizaciju ove putarske firme devet miliona evra i time stekla oko 48 odsto akcija tog preduzeća.

Novac koji je uplatila ofšor kompanija iskorišćen je za vraćanje kredita „Hemslejdu“ i tako praktično ostao u kompanijama pod kontrolom porodice Mišković. Prilikom izlaska Miškovića iz posla sa putarskim preduzećima 2008. godine, pre ugovorenog roka, vraćen je kredit „Hemslejdu“ pozajmicama, i to od preduzeća koja su bila u postupku privatizacije i iz kredita. Ukupno je isplaćeno 26,5 miliona evra.

Potom je „Mera invest“ akcije PzP „Niš„ prodala „Nibens korporaciji“, vlasništvo Mila Đuraškovića, a prethodno je gotovo tri puta uvećana njihova vrednost. To je učinjeno, kako se navodi u krivičnoj prijavi, unapred dogovorenom prodajom na berzi samo 37 akcija niških „Puteva“, vrednih 325.000 dinara.

Te akcije prodao je Đurašković, a kupio Zoran Kaitović, što je poslužilo da se, na osnovu zanemarljive trgovine po broju akcija i po njihovoj vrednosti, na zahtev „Delta brokera“ izvrši procena pojedinačne vrednosti akcija na 110 evra.

Prodajom akcija PzP „Niš“ po ovako neosnovano uvećanoj vrednosti, „Mera invest“ je ostvarila prihod od 25 miliona evra i stekla poslovnu zgradu u Takovskoj broj 6, korisne površine veće od 3.500 kvadratnih metara.

Ukupna zarada firme „Mera invest“ i Marka Miškovića iz tog posla iznosi 1.545.000.000 dinara, navodi se u krivičnoj prijavi. Tužilac Radisavljević je dodao da je „Nibens korporacija“ za kupovinu akcija novac obezbedila kreditom od 25 miliona evra, za čiju su otplatu solidarno jemčila putarska preduzeća, koja su sada u stečaju ili su raskinuti ugovori o njihovoj privatizaciji.

Pored rasvetljavanja nezakonitog isisavanja novca iz putarskih preduzeća, policija i Tužilaštvo pokušavaju da dokažu i nelegalne poslove između Miškovića i firmi koje, kako se sumnja, pripadaju Darku Šariću.

Reč je o najmanje dva, a sumnja se i o tri posla. Jedan je vredan pet miliona, a drugi 100 miliona evra. U prvom slučaju, kompanija „Grit investmens korporejšn“ uplatila je tri miliona i 200 evra na austrijski račun firme „Finansijski anđeli“. Istražni organi u Srbiji i u Austriji veruju da se iza prve kompanije krije Marko Mišković, a iza druge, kako se sumnja, vođa narko-klana Darko Šarić.

Srpska policija istražuje navode prema kojima je pljevaljski narko-bos pozajmio pet miliona evra u kešu Miroslavu Miškoviću, a da je on taj novac kasnije vratio kroz dve uplate od tri i 2,5 miliona evra.

Navodne konsalting usluge za ispitivanje tržišta u Crnoj Gori bile su paravan za ovo pranje para. Šarić je potom taj novac prebacio u svoju „Metals banku“, gde su dokazi o uplati i nađeni tokom akcije „Balkanski ratnik“.

Transakcija je išla preko jedne banke u Beču, uplaćeno je ukupno 3.000.200 evra, provizija nije navedena, kao ni adrese kompanija koje šalju, odnosno primaju novac. Jedino se za firmu „Grit investmens korporejšn“ navodi da je registrovana u Limasolu na Kipru, na istoj adresi gde i pravni zastupnici kompanije „Hemslejd“ Miroslava Miškovića.

Kada je reč o firmi „Finansijki anđeli“, čije je sedište u američkoj državi Delaver, kao fiktivni vlasnik se pojavljuje supruga jednog od optuženih za pranje para zarađenog u Šarićevim poslovima sa drogom - Predraga Milosavljevića. Podaci policije, međutim, govore da su ovo preduzeće za račun Šarića osnovali Milosavljević i Slobodan Resimić, poznatiji kao Sloba Talijan.

O poslovanju Miškovića i Šarića, na suđenju ovoj kriminalnoj organizaciji, koja je optužena za šverc dve i po tone kokaina i pranje više od 20 miliona evra, svedočila su i dvojica optuženih - Nebojša Jestrović i Predrag Milosavljević.

Jestrović, koji se pojavljuje kao osnivač Šarićevog preduzeća „Municipijum S“ izjavio je da su „Finansijski anđeli“ radili konsalting usluge za Miškovićev „Grit investments“.

Bilo je problema sa plaćanjem tih usluga, pa sam sa Predragom Milosavljevićem otišao na sastanak sa Markom Miškovićem, na kojem je bio i službenik Bezbednosno-informativne agencije - ispričao je Jestrović. - Ni tada nije platio, nego tek posle drugog sastanka jer mu je nešto odgovaralo da prebacuje novac s računa na račun.

Posle Jestrovića, o poslovanju Šarića i Miškovića svedočio je i Milosavljević, jedan od Šarićevih finansijskih direktora:

- Jestrović i ja smo se sastali s Markom Miškovićem i njegovim saradnicima oko nekog plaćanja. To je bilo u prvoj polovini 2008. godine. Mislim da je Mišković trebalo da plati pet miliona evra.

Kako nezvanično saznajemo, postoji osnovana sumnja da je Marko Mišković dobio 10 procenata od ovako opranih pet miliona evra.

Saradnja Miškovića i Šarića pominje se i u izgradnji Belvila. Tužilaštvu za organizovani kriminal Uprava kriminalističke policije uputila je izveštaj, u kojem se traži da se proveri „plasman sumnjivog novca od 100 miliona evra koje je organizovana kriminalna grupa u ime Darka Šarića uložila u izgradnju naselja Belvil“. U izveštaju se navode dve sumnjive transakcije.

Prva tranša, od 81.566.000 evra, odobrena je u periodu 2007-2008. godine, a druga od 17.924.000 evra u periodu 2008-2009. godine.

- Postoji sumnja da je reč o nelegalnim novčanim sredstvima, koja su preko računa otvorenih u Lihtenštajnu transferisana na račune u Austriji i Holandiji, gde su korišćena za obezbeđenje depozita za dobijanja kredita - piše u izveštaju kriminalističke policije. - Posle toga devizna sredstva su po izuzetno niskim kamatnim stopama u vidu kratkoročnih i dugoročnih kredita data firmama koje investiraju u velike građevinske projekte.

U izveštaju se podvlači i da je Darko Šarić za plasman novca koristio ofšor kompanije iz SAD i firme sa Kipra, kao i da su utvrđeni njegovi boravci u SAD, Holandiji i Austriji.

Novac od oba kredita, 100 miliona evra, uplaćen je na račun firme „Blok 67 asošiejteds“ Beograd, koja je nosilac izgradnje naselja Belvil. Jedan od osnivača ove firme je „Delta real estate“ , čiji je direktor, navodi policija, Dejan Racić, a osnivač kiparska firma „Hemslejd“ Miroslava Miškovića.

Dosadašnjom finansijskom istragom protiv kriminalne grupe Darka Šarića, koju vode operativci Uprave kriminalističke policije sa Tužilaštvom za organizovani kriminal, utvrđeno je da je on novac stečen krijumčarenjem kokaina uglavnom oprao kroz garancije ili depozite za plasman novčanih sredstava kroz kreditne aranžmane.

Sumnja se da Šarić u Belvilu ima više stotina stanova i da svi oni, od 2.200 stambenih jedinica koje do sada nisu prodate - pripadaju upravo njemu.

NIKOLIĆEVA PODRŠKA VUČIĆU

 Predsednik Srbije Tomislav Nikolić izrazio je u petak

punu podršku prvom potpredsedniku Vlade Aleksandru Vučiću u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala. „Aleksandar Vučić ima moju punu podršku u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala u Srbiji“, napisao je Nikolić na svom „Tviter“ nalogu.

TELEVIZOR I TOPLA VODA

Kako saznajemo rešenje o određivanju pritvora doneto je kako osumnjičeni ne bi uticali na svedoke, a za pojedine i zbog opasnosti od bekstva, kao i uznemirenja javnosti. Svi oni su u pritvorskoj jedinici Posebnog odeljenja beogradskog Višeg suda u Ustaničkoj ulici. Tokom dana u petak u poseti su im bili članovi porodica, kao i advokati koji su najavili da će uložiti žalbe na rešenje o pritvaranju. Kako nam je rečeno, u ovoj pritvorskoj jedinici mnogo su bolji uslovi nego u Centralnom zatvoru. Osumnjičeni u ćelijama imaju televizor, kao i toplu vodu. Dozvoljeno je da im se dostavlja štampa, kao i hrana.

01miskovic 888

TUŽILAŠTVO U SARAJEVU: ISPITUJE SE I POSLOVANJE U BIH

Povodom saslušanja i pokretanja istrage protiv vlasnika „Delta holdinga“, Kantonalno tužilaštvo u Sarajevu naložilo je nadležnim institucijama da ispitaju „sumnjive radnje“ te kompanije prilikom privatizacije preduzeća „Standard“.

Mišković u BiH ima nekoliko firmi, a Federalna finansijska policija sprovodi istragu u preduzeću „Standard“.

Kako se navodi u obrazloženju, Tužilaštvo Kantona Sarajevo primilo je prijavu malih akcionara firme „Standard“, koji tvrde da su oštećeni „kriminalom“ direktora preduzeća i njegovih nalogodavaca, kao i većinskog vlasnika Miškovića.

Kompanija „Delta“ preuzela je pre 10 godina kontrolu nad sarajevskom kompanijom „Standard“. Nemačka firma „Demut“, čiji je pravi vlasnik nepoznat, putem računa nepoznate osobe kupila je tada 53 odsto akcija sarajevskog „Standarda“, preneli su banjalučki mediji.

Nakon toga gubici firme su se knjižili na teret kapitala sve dok se broj akcija nemačkog „Demuta“ nije uvećao na 88,9 odsto vlasništva „Standarda“.

Taj kapital 2011. godine preuzela je Miškovićeva firma „Delta“.

Zatim je došlo do podele „Standarda“ na „Standard nameštaj“ i „Standard nekretnine“.

Sva imovina prebačena je na „Standard nekretnine“, dok su gubici ostali firmi „Standard nameštaj“, podsećaju mediji.

Sumnju u finansijske malverzacije dodatno pojačava dokument Komisije za hartije od vrednosti prema kom je većinski vlasnik „Standard nameštaja“ kiparska firma „Olektar impeks limitid“, dok je vlasnik „Standard nekretnina“ beogradska firma „Delta“.

Odgovorna osoba u ovim firmama je Đorđije Cerović, navode banjalučki mediji.

Z.U.-N.B.

novosti.rs


 

[Balkanski ratnik stigao Miškovica]
[Posljednji svjedok ove godine, Mladic ponovno izbacen]
[Šta ce biti sa Miškovicevom imperijom]
[Miroslav Miškovic: Od Miloševica do Forbesa]
[Ispituju se i poslovi sa Šaricima]
[Đuraškovic kljuc za celu aferu]
[Poslovanje Investiciono razvojne banke RS bez prolazne ocjene]
[Tolimiru doživotna zbog genocida]
[Reagovanja na hapšenje Miškovica]
[Kako je nastalo poslovno carstvo Miroslava Miškovica]
[Vucic: Srbiju niko nije pobedio, pa nece ni Miškovic]
[File: Moramo da vidimo saradnju na Kosovu]
[Sneg blokirao centralnu Srbiju]
[Mogucnost pocetka pregovora Srbije i Kosova sa EU u prvoj polovini 2013. godine]
[Miškovicu i ostalima odreden pritvor]
[U planu nastavak dijaloga i donošenje niza zakona]
[Poslovi sa Nibensom puni sumnje]
[Šumadija nece biti svoj gazda]
[EU podeljena oko datuma za Srbiju, Grubješic: Postoje dve verzije nacrta]
[U Hrvatskoj stradalo petoro, u Crnoj Gori hiljade bez struje]
[Marko Miškovic sprecen da izade iz zemlje!]
[Šefovi diplomatija EU: Odluka u martu?]
[Otvoreni integrisani prelazi kod Jarinja i na Merdaru]
[Kacin: Slovenija i Hrvatska "rešile" probleme]
[Sneg blokirao region, troje u Hrvatskoj umrlo od hladnoce]
[Kolone vozila u snegu, zavejan autobus Laste]
[Jarinje: Blokada pala, ne žele granicu!]
[srbi sa kosova-prekid]
[Bivše SFRJ republike stežu kaiš]
[Dogovor Taci - Dacic: Cetiri prelaza do kraja godine]
[Srbi:Nikolic i Dacic da nam objasne]
[Arhiva-vesti]
[Unbenannt24]

 


HTML Comment Box is loading comments...
 

 

[Naslovna] [Srbija] [Rep.  Srpska] [Dijaspora] [ex Yu] [Zanimljivosti] [Sport] [Servis]

Kontakt / Uslovi koriscenja / Marketing / Linkovi