stranac.net


www stranac.net
 


 

 

Predstavljene mere štednje: Naplata poreza, stezanje kaiša i gašenje sive zone!

Izvor: novosti online

Datum: 19.06.2013

dinkic 4

Država je usaglasila program mera štednje i reforme javnog sektora, kako bi sprečila rast javnog duga. Rebalansom budžeta rashodi će biti smanjeni za 37 milijardi dinara, pa će se „minus“ na kraju godine, nadaju se nadležni, zaustaviti na 177 milijardi dinara. Prekrajanje kase u ponedeljak će usvojiti Vlada Srbije, poslanici će ga čitati tokom naredne nedelje, a rasprava u parlamentu će početi 1. jula.

REBALANS

Da kasa ne bi bila na izdisaju i sledeće godine, dražava najavljuje bolju naplatu poreza i odlučniju borbu sa „sivim“tržištem. Kreće u reformu javnog sektora i to rešavanjem problema javnih i preduzeća u restrukturiranju, ali i kontrolom broja zaposlenih i plata čija primanja podmiruje budžet. Privredu će, veruje država, pokrenuti novi zakoni - o radu i planiranju i izgradnji.

- Rebalnas budžeta je manji deo ovog programa - rekao je u sredu ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić. - Mnogo veći deo su strukturne reforme i poboljšanje investicione klime. Osnova našeg programa je štednja javnog sektora i podrška razvoju privatnog sektora

Država je rebalansom smanjila očekivanja od poreza i to za čak 92 milijarde dinara. Iskustvo iz prve polovine godine im je pokazalo da su precenili očekivanja od poreza na dobit za 22,3 milijarde dinara, od poreza na dodatu vrednost za 30 milijardi dinara, a akcize za 16 milijardi dinara.

Na prvi pogled u štednji su najgore prošle organizacije obaveznog socijalnog osiguranja. Njima će se transfer smanjiti za 20,5 milijardi dinara, ali veći deo je zapravo posledica izmene stope doprnisoa. Subvencije su manje za 8,5 milijardi dinara. I pored upozorenja stručnjaka, budžet je ozbiljno potkačio kapitalne investicije i to za 12,4 milijarde dinara.

- Moj predlog je bio da se više štedi na nekim drugim rashodima, ali su se mnogi ministri rađe odricali kapitalnih investicija nego rashoda za plate - tvrdi Dinkić. - Sa ekonomskog ugla to nije ispravno, ali mi radimo u koalicionoj vladi sve je stvar konsenzusa.

PRIMANjA

Oktobar donosi povećanje od 0,5 odsto plata i penzija. Isto toliko će biti povećanje u aprilu 2014. dok će u oktobru sledeće godine porasti još jedan odsto. Pravi se registar svih zaposlenih u javnom sektoru. U državi će on biti gotov do 31. jula, a u javnim preduzećima do 30. septembra. Ideja je da sledeće godine počne centralizovan obračun plata, što je Hrvatskoj uštedelo deset odsto. Do kraja 2015. godine neće se povećavati zarade ni onima koji napreduju u službi.

STEČAJ

Od 179 preduzeća u restrukturiranju do kraja godine u stečaj će otići 27, a 66 će biti ponuđeno na prodaju. Do kraja godine u 16 firmi će biti sproveden unapred pripremljen plan reorganizacije, a to znači da će država otpisati stare obaveze. Tokom naredne godine, u 29 velikih sistema država će preuzeti imovinu i tražiti strateške partnere. Postoji još 41 preduzeće sa posebnim statusom i za njih se smišlja strategija.

Vlada se dogovorila da u svim ovim preduzećima važe isti uslovi socijalnog programa. Radnici će dobijati otpremnine i to po 300 evra za svaku godinu staža. Zato je povećan budžet Tranzicionog fonda za 3,7 milijardi dinara.

INSPEKTORI

Cilj države je da poveća prihode. Kako sledeće godine počinje iskuljčivo elektronska prijava poreza, ministar finansija najavljuje da će trenutni šalterski radnici Poreske uprave biti prebačeni u inspekciju. A da bi stali na put nelojalnim privrednicima, inspektori neće kontrolisati radnje u svom, već u susednom gradu ili opštini.

Povećanje prihoda se očekuje i od davanje licence za 4G mrežu, što je nedavno učinila Makedonija. Ova zemlje je, međutim, već završila digitalizaciju televizije, a Srbija nije. Od licence bi, inače, mogli da zaradimo od 125 do 250 miliona evra.

PRODAJU “DUNAV OSIGURANjE“

O eventualnoj prodaji „Telekoma“ Srbije vladajuća koalicija nije postigla jedinstven stav. Prodaju se rudnici „Resavica“, Dunav osiguranje i Čačanska banka.

„Jatervejz“ očekuje strateškog partnera, „Galenika“ mora da prođe kroz restrukturiranje, Aerdorom će ići u zakup.

„Srbijagas“ više neće dobiti garancije za nove kredite i mora tržišno da posluje.

Država će odobravati garancije za zajam samo onima koji su iskoristili najmanje 70 odsto ranije odobrenih kredita, jer trenutno milijarde evra „leže“ neiskorišćene.

Od prodaje firmi u restrukturiranju ne očekju se značajni prihodi. Prema rečima ministra Dinkića logika je da prestanu da troše novac na njih.

NI REČ O REKONSTRUKCIJI

Na pitanje novinara da li će uskoro u njegovo ministarstvo, kao državni sekretar, ući Milka Forcan, ministar Dinkić je odgovorio da državni vrh uopšte nije razgovarao o rekonstrukciji Vlade i da najave o novom sekretaru nisu tačne.

ŠTEDIŠE OPREZNO

Rešavanje problema Agrobanke i Razvojne banke Vojvodine budžet je koštalo 200 miliona evra. Takvih poteza, međutim, ubuduće neće biti.

Država će, poručio je ministar Mlađan Dinkić, nadoknađivati isključivo osigurane depozite. Poruka građanima i privredi je tako da vode računa kome poveravaju novac.

PARE ZA RTS

Rebalans budžeta uvodi i trošak za javni servis. Radio-televizija Srbije do kraja ove godine će dobiti 2,4 milijarde dinara iz državne kase. Građani od oktobra više neće plaćati pretplatu.

BROJKE

90 umesto 179 preduzeća u restrukturiranju

300e po godini staža socijalni program

500 miliona dolara dodatno zaduženje

novosti.rs


 

[Predstavljene mere štednje: Naplata poreza, stezanje kaiša i gašenje sive zone!]
[Zapadni Balkan: Reforme u zastoju]
[Spajanje Agrokora i Merkatora: Pseudopatriotski spinovi, još jednom]
[Papuljas sa Nikolicem: Cvrsta podrška Grcke datumu]
[Poruka Srbiji iz Bundestaga: Datum visi]
[Hapšenja zbog privatizacije Tehnohemije]
[Vlada Srbije: Usaglašene antikrizne mere]
[Bubalu i još sedmorici osumnjicenih odreden pritvor]
[Bubalo iza brave zbog 5,7 miliona evra]
[Nikolic u Bratislavi: Podržite evropski put Srbije]
[Vucic u Rimu: Srbija je ucinila sve]
[Vodostaj Dunava raste, ugrožena naselja kod Beocina]
[Amerika lobira da Srbija dobije datum]
[Antikrizne mere Vlade Srbije: Rešavanje ili odlaganje problema]
[Da li ce Brisel "prevariti" Srbiju]
[Tusk u Beogradu: Put u isti dom]
[Cetrnaesta godišnjica Kumanovskog sporazuma]
[Božovic predsednik beogradskog DS]
[Beograd: Pregovori sa EU možda tek u januaru]
[Dogovorene mere, teret nije na najsiromašnijima]
[Nikolic i Janukovic: Ukrajina zainteresovana za Železaru Smeredevo]
[Bundestag: Pregovori ne pre 2014?]
[Sa Balkana ilegalno nestalo više od 111 milijardi dolara]
[Datum tek u oktobru]
[Vlada Srbije usvojila zakone iz oblasti obrazovanja]
[Srbija i Makedonija: Unapredenje ekonomske saradnje]
[Preti li Srbiji bankrot: Gradani u strahu za primanja, vlada razmatra mere]
[Sandžacki dobrovoljci na sirijskom ratištu]
[Nema dogovora oko rezova]
[Sudovi, temelj zaštite Srba na KiM]
[Arhiva-vesti]

 


HTML Comment Box is loading comments...
 

 

[Naslovna] [Srbija] [Rep.  Srpska] [Dijaspora] [ex Yu] [Zanimljivosti] [Sport] [Servis]

Kontakt / Uslovi koriscenja / Marketing / Linkovi