stranac.net


www stranac.net
 


 

 

Bubalo iza brave zbog 5,7 miliona evra

Izvor: vecernje novosti

Datum: 14.06.2013

bubalo

Bivši ministar privrede i privatizacije Predrag Bubalo (59) i još sedam osoba uhapšeni su u petak, po nalogu Tužilaštva za organizovani kriminal, zbog malverzacija u privatizaciji „Luke Beograd“. Oni se sumnjiče da su oštetili budžet Srbije za najmanje 5,7 miliona evra.

Tokom popodnevnih sati privedeni su i Miodrag Đorđević (58), nekadašnji direktor Agencije za privatizaciju, Goran Mrđa (43), bivši izvršni direktor ove Agencije, Aleksej Misailović (44), bivši direktor centra za tržište kapitala u Agenciji za privatizaciju, Aleksandar Gračanac (49), nekadašnji direktor Akcijskog fonda Srbije, Jasmina Dragutinović (43), bivši direktor u Akcijskom fondu, Miroslav Drobac (69), bivši direktor „Luke Beograd“ i Dušan Kosovac (66), nekadašnji finansijski direktor „Luke“.

Ovo je jedan od 24 sporna slučaja privatizacije kojima se bavio Savet za borbu protiv korupcije, ali i Radna grupa Uprave kriminalističke policije MUP Srbije. Osmorka se sumnjiči za zloupotrebu službenog položaja.

U saopštenju policije se navodi da postoji sumnja da je Đorđević, sa Mrđom, Misailovićem, Gračancem i Jasminom Dragutinović propustio, od 14. septembra 2005. do 30. septembra iste godine, da obavi analizu ponuđene cene za kupovinu akcija „Luke“, kao i analizu samih akcija ove firme.

Bez tih parametara oni su, tvrdi policija, 27. septembra iste godine doneli odluku o prodaji akcija, prihvatanjem ponude za preuzimanje kompanije „Vorldfin“. Izdali su nalog Akcijskom fondu da proda državni paket „Lukinih“ akcija (1.318.497 u Akcijkom fondu i 427.024 u Republičkom fondu PIO). Ovo su uradili iako su znali da je u toku nova procena vrednosti imovine „Luke“ i da se očekuje znatno veća vrednost imovine kapitala, pa samim tim i akcija (obavestila ih „Luka“ dopisom 17. i 19. jula 2005).

Na ovaj način su osumnjičeni omogućili kompaniji „Vorldfin“ iz Luksemburga, čiji su krajnji vlasnici u trenutku kupovine bili Milan Beko i Miroslav Mišković, da kupi „Luku Beograd“ po znatno nižoj ceni od stvarne vrednosti. Time je oštećen državni budžet za najmanje 5.700.920,00 evra.

Ovo je razlika u ceni između plaćene (800,00 dinara po akciji) i one koja bi se dobila (1.072,05 dinara po akciji) po proceni Instituta ekonomskih nauka iz septembra 2005. Reč je o državnom paketu akcija - 1.745.521 komad, koji je preuzela kompanija „Vorldfin“.

Bivšem ministru Predragu Bubalu, prema policijskoj krivičnoj prijavi, stavlja se na teret da kao član vlade odgovoran za privatizaciju, nije učinio ništa da spreči preuzimanje akcija „Luke“ ispod tržišne cene. On je bio obavešten da se radi nova procena vrednosti kapitala „Luke“ i uprkos tome nije naložio da se sprovede nadzor nad radom Agencije za privatizaciju i Akcijskog fonda i da se preispita doneta odluka o preuzimanju akcija od luksemburške kompanije.

Bivši generalni i finansijski direktori „Luke Beograd“ Drobac i Kosovac terete se da su od marta 2004. do 10. septembra 2005. bili u poslovnom kontaktu sa Vukom Delibašićem, direktorom kompanije „Fokus kapital partner“ koji je, takođe, planirao da kupi „Luku“. Zbog ove kompanije je i leta 2004. godine sačinjen elaborat „Podaci o Luci Beograd“.

U tački 3. ovog dokumenta je navedeno da je na dan 30. juna 2004. godine vrednost imovine „Luke“ procenjena na 94.938.533,00 evra. Elaborat je proglašen za poslovnu tajnu. Ova dva direktora, koji su bili i članovi UO „Luke Beograd“, sumnjiče se da nisu uneli u poslovne knjige novu vrednost imovine preduzeća, koja je utvrđena od strane stručnih službi „Luke Beograd“ niti procenu vrednosti imovine i kapitala koju je obavio „Institut ekonomskih nauka“.

Nekadašnje rukovodstvo nije sačinili ni berzanski prospekt, čime su izbegli obavezu uključivanja akcija „Luke“ na Beogradsku berzu a.d., i time sprečili da se utvrdi nova realna vrednost akcija „Luke“. Oni se terete da su omogućili da knjigovodstvena vrednost utvrđena još 1998. godine bude iskorišćena kao kriterijum minimalne cene kod ponude za preuzimanje. Ona je u trenutku podnošenja ponude za preuzimanje bila niža od realne vrednosti akcija.

Savet za borbu protiv korupcije je 14. maja 2010. podneo Višem javnom tužilaštvu krivičnu prijavu protiv 17 osoba zbog sumnje da su u nezakonitom postupku preuzimanja akcija „Luke Beograd“, državi naneli štetu od najmanje 21 milion evra.

U izveštaju, koji je dostavljen Vladi Srbije, Savet navodi i da je prodaja „Luke Beograd“ obavljena uz brojne prevare i uz pomoć državnih organa, koji su odradili posao za račun firme „Vorldfin“, koja je postala vlasnik 93 odsto akcija tog preduzeća.

Prema tom izveštaju, ova firma je uz pomoć „neobaveštenih“ državnih ustanova i „kreativnog računovodstva“ uspela da za dvostruko nižu cenu akcija postane većinski vlasnik „Luke“.

- Uprava preduzeća je državi preporučila da se sačeka sa prodajom akcija, međutim, Upravni odbor to nije uvažio, pa su akcionari, ne znajući za novu procenu, pristali na svega 800 dinara po akciji - saopštila je tada Verica Barać.

Sa druge strane, Agencija za privatizaciju je istog dana kada je stigla nova procena vrednosti preduzeća izdala nalog Akcijskom fondu da proda akcije „Luke“, iako je više od tri meseca pre toga dobila obaveštenje da je vrednost kapitala preduzeća u knjigama nerealna. Potom su zastrašeni akcionari, sledeći primer države, „Vorldfinu“ prodali svojih 53 odsto akcija. U toj transakciji, prema tadašnjim rečima predsednice Saveta za borbu protiv korupcije, država je izgubila najmanje 21 milion evra.

U okviru istrage, koju Radna grupa UKP MUP vodi sa Tužilaštvom za organizovani kriminal, Bubalo je bio saslušan krajem januara, kada je dao iskaz u policiji u svojstvu građanina. On je tada operativcima tvrdio da u okviru privatizacije „Luke“ nije urađeno ništa protivzakonito i da je ta odluka doneta na najvišem državnom nivou.

Ipak, policija je, poput Saveta za borbu protiv korupcije, došla do saznanja da je Bubalo propustio da obavesti Vladu i predsednika Vlade o stvarnoj vrednosti akcija „Luke Beograd“, koja, prema preliminarnoj proceni Instituta ekonomskih nauka iznosi 22-23 evra po jednoj akciji. Umesto toga, akcije su prodate po ceni od 800 dinara, a ovom transakcijom su oštećeni ne samo budžet Srbije i bivši akcionari, već i svi poreski obveznici.

NOVI DIREKTOR

Iz „Luke Beograd“ u petak je medijima dostavljeno saopštenje u kojem je navedeno da je na mesto v. d. direktora „Luka Beograd“ imenovala Slobodanku Koprivicu. Pored toga, saopšteno je da imaju potrebu da obaveste svoje poslovne partnere, male akcionare i zainteresovanu javnost o hapšenju osumnjičenih, kao i da se nadaju da će postupak u delu tužilačke istrage biti obavljen savesno i stručno.

ZLOUPOTREBA

Branilac Predraga Bubala advokat Zoran Ateljević rekao je da njegov klijent nije saslušavan u policiji, gde mu je uručeno rešenje o zadržavanju od 48 sati, odakle je prevezen u Tužilaštvo za organizovani kriminal, pred kojim će izneti svoju odbranu. Bubalu se, prema krivičnoj prijavi policije, na teret stavlja da je zloupotrebio službeni položaj, jer je, kako je rekao adovkat, navodno propustio da vrši nadzor prilikom prodaje akcija „Luke Beograd“ koje su prodate za manju vrednost od ekonomske. Ateljević je istakao da se Bubalo ne tereti za korupciju već za nečinjenje.

BIOGRAFIJA BUBALA

Predrag Bubalo rođen je u Vladičinom Hanu, a doktorirao je na Pravnom fakultetu u Novom Sadu. Od 1977. godine radio je u „Livnici Kikinda“. Od aprila 2002. bio je generalni direktor „Livnice“. Dve godine kasnije, pa sve do oktobra 2004, bio je ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom, a prilikom rekonstrukcije Vlade izabran je za ministra privrede i privatizacije. Od 14. novembra 2006. godine je bio koordinator Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

VELJOVIĆ: ISTRAGA NIJE GOTOVA

Direktor policije Milorad Veljović se povodom hapšenja obratio javnosti na pres konferenciji rekavši da je zadatak državnih institucija da „štite interese zemlje, ali da su uhapšeni činjenjem određenih stvari, odnosno nečinjenjem i zloupotrebama omogućili da paket državnih akcija „Luke Beograd“ u iznosu od 41 odsto bude prodat po znatno nižoj ceni od realne.

Na pitanje novinara da li je ovo kraj istrage i da li će ona obuhvatiti i vlasnika „Luke Beograd“, direktor policije je rekao da posao nije završen.

- Istraga u vezi „Luke Beograd“ se ovim ne završava, već je današnja akcija samo jedan segment koji se tiče policijskih provera u vezi tadašnjeg Ministarstva za privatizaciju, Agencije za privatizaciju, Akcijskog fonda i odgovornih u „Luci Beograd“ - rekao je Veljović. - U toku su dalje provere koje se tiču otuđivanja zemljišta, ali ne bih licitirao imena. (N. M. N.)

Z.U.-N.B.

novosti.rs


 

[Bubalo iza brave zbog 5,7 miliona evra]
[Nikolic u Bratislavi: Podržite evropski put Srbije]
[Vucic u Rimu: Srbija je ucinila sve]
[Vodostaj Dunava raste, ugrožena naselja kod Beocina]
[Amerika lobira da Srbija dobije datum]
[Antikrizne mere Vlade Srbije: Rešavanje ili odlaganje problema]
[Da li ce Brisel "prevariti" Srbiju]
[Tusk u Beogradu: Put u isti dom]
[Cetrnaesta godišnjica Kumanovskog sporazuma]
[Božovic predsednik beogradskog DS]
[Beograd: Pregovori sa EU možda tek u januaru]
[Dogovorene mere, teret nije na najsiromašnijima]
[Nikolic i Janukovic: Ukrajina zainteresovana za Železaru Smeredevo]
[Bundestag: Pregovori ne pre 2014?]
[Sa Balkana ilegalno nestalo više od 111 milijardi dolara]
[Datum tek u oktobru]
[Vlada Srbije usvojila zakone iz oblasti obrazovanja]
[Srbija i Makedonija: Unapredenje ekonomske saradnje]
[Preti li Srbiji bankrot: Gradani u strahu za primanja, vlada razmatra mere]
[Sandžacki dobrovoljci na sirijskom ratištu]
[Nema dogovora oko rezova]
[Sudovi, temelj zaštite Srba na KiM]
[Arhiva-vesti]

 


HTML Comment Box is loading comments...
 

 

[Naslovna] [Srbija] [Rep.  Srpska] [Dijaspora] [ex Yu] [Zanimljivosti] [Sport] [Servis]

Kontakt / Uslovi koriscenja / Marketing / Linkovi