second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button

Second Second Second Second Second Second Second Second

Srbija dominirala, pa jedva savladala Crnu Goru

izvor: evn  foto: vn

mitar777

Rapsodija od igre, festival šansi i golova, pa onda strah za gotovo sigurn bodove. Ovako je izgledalo 90 i kusur minuta rerezentacije Srbije koja je prešla čudan put od sjaja do očaja u utakmici koja je odvela “orlove” do pobede i sačuvala na vrhu tabele u Ligi nacija – 2:1 (2:0).

Apsolutno sve je punih sat vremena bilo u znaku selekcije Mladena Krstajića. Na vreme je Adem Ljajić otvorio put ka pobedi, u 30. minutu iskoristio sjajnu asistenciju Dušana Tadića sa skoro polovine terena i doveo “orlove” u zasluženo vođstvo.

Nije se čestito stišalo slavlje na solidno popunjenim tribinama stadina “Rajko Mitić”, a na semaforu je već stajalo 2:0 za Srbiju. Aleksandar Mitrović je u svom stilu, iz repertoara vanserijskih golova, doneo Srbiji vođstvo kada je vrhom kopačke poslao loptu pod prečku Petkovića.

Činilo se u tim trenucima da je pitanje pobednika skoro pa rešeno, a tek kada je španski sudija Maljenko dosudio penal u 38. minutu posle prekršaja nad Matićem, publika je bila na ivici euforije, Crna Gora na ivici provalije, a Mitrović na korak od slave.

Ipak, prvi strelac Srbije pokušao je ono što je prvi put na istom stadionu pre 42 godine pokušao i uspeo Antonin Panjenka. Mitrović nije!

Šutnuo je loptu sa bele tačke visoko iznad prečke, bacio sebe i navijače u očaj, a gostima koji su bili skoro pa potonuli, dao kakvu takvu nadu. Umesto da na semaforu zasvetli velikih i nedostižnih 3:0, otišlo se, ispostaviće se ubrzo, u neizvesnu završnicu u kojoj nas je spasavao golman Predrag Rajković...

Od 60. minuta kao da smo gledali neku drugu utakmicu i kao da su na terenu bili rivali sa izmenjenim ulogama. Crna Gora je postigla gol posle centaršuta iz prekida igre koji je sudija Maljenko poništio na asistenciju zemljaka Roberta Alonsa. Oštećeni su gosti, ali im nije pao moral.

Ivanić je prvo u 65. minutu testirao reflekse Rajkovića, a Stefan Mugoša je u 70. minutu zasluženo smanjio na 2:1. Samo 20 sekundi kasnije moglo je da bude i 2:2 pošto je naš štoper Veljković, neprepoznatljiv sa Milenkovićem u drugom poluvremenu, poklonio loptu Vešoviću koji je mogao da se proslavi.

Vladimir Jovović je u 84. minutu sa 30 metara daljine poslao loptu pod prečku, ali je Rajković ponovo bio pripbran.

Na kraju pobeda Srbije, za prvo mesto na tabeli i prilika da se već u utorak na stadionu Partizana u 20.45 pobedom protiv Litvanije zadži ta pozicija i prilika da se u plej-ofu traži šansa za plasman na Prvenstvo Evrope.

Posle 90 minuta sa Crnom Gorom jasno je da danas u fudbalu najskuplje može da se plati kada posle skoro sigurne pobede podcenite rivala koji ne želi lako da izgubi svoje dostojanstvo. Srbija je posle svega viđenog možda imala i sreće!

Srbija poslednje kolo Lige nacija i meč sa Litvanijom u utorak u 20.45 na stadionu Partizana čeka na prvom mestu na tabeli. “Orlove” pobeda sigurno vodi u plej-of, dok bi u slučaju remija sa Litvancima i eventualne pobede Rumunije u Crnoj Gori, Srbija bila druga na tabeli jer ima nepovoljniji skor sa Rumunijom (2:2 u Beogradu i 0:0 u Bukureštu). Na Krstajićevoj selekciji je da učini jedino moguće i u utorak pobedi goste koji imaju sve poraze u dosadašnjoj Ligi nacija.

FUDBAL POBEDIO POLITIKU
Fudbal je i u Beogradu pobedio politiku. Slično kao i prošlog meseca u Podgorici, pre početka duela himne Crne Gore i Srbije su dočekane aplauzom, dostojanstveno kako i dolikuje. I to sa obe strane, jer je i veoma glasna grupa od 300 navijača iz Crne Gore koja je bila smeštena u ograđenom delu na južnoj tribini, aplaudirala himni Srbije. Navijači obe selekcije bile su izmešani i na zapadnoj tribini a jedna slika je ostala posebno upečatljiva.
Veća porodica je za vreme intoniranja himne Crne Gore držala zastavu ove zemlje, da bi zatim pri intoniranju “gBože pravde”h ponosno podigla zastavu Srbije. Odnos za poštovanje koji u stvari jasno oslikava kakav je bratski odnos dva naroda.

SRBIJA: Rajković 7,5 – Rukavina 6,5, Milenković 6,5, Veljković 6, Kolarov 6,5 – Matić 6,5, Maksimović 6 – Gaćinović 6 (od 70. Lukić-), Tadić 7,5, Ljajić 7 (90. Radonjić- ) – Mitrović 7(od 83. Jović-).
CRNA GORA: Petković 6,5 – Marušić 6,5, Kopitović 6, Simić 6, Vešović 6,5 – Šćekić 5,5(od 46. Boljević ), Kosović 6 – Janković 6 (od 82. Đorđević ), Ivanić 7, Jovović 6,5 – Mugoša 7.
Igrač utakmice: Dušan Tadić (Srbija)

TRANSPARENTI

Navijači Srbije su na severnoj tribini tokom utakmice razvili dva velika transparenta. Na jednom su se na rumunskom jeziku zahvalili komšijama za nedavnu podršku na meču u Bukureštu, dok je tokom prvog poluvremena viđen i transparent sa natpisom “Crna Gora i Srbija, to je jedna familija”.

Krstajić: Nema šale, biće je kad napravimo rezultat

Čudo na „Marakani”: Zvezda savladala vicešampiona Evrope

Vučić: Kandidovaćemo se zajedno za Mundijal 2030.

UEFA pokrenula novi disciplinski postupak protiv Zvezde

Krstajić: Stojim iza reči Obradovića, Srbija ne može bez trojice!

Mirković : Ovo je naša realnost/Stojković: Igrali smo protiv velikog protivnika/Šćekić: Naivno primljena dva gola