glavniBanner
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button

 

Homepage Übersetzung  

av888 zastave55 vrginmost
novine brisel romi1 ZG2 stojkovic Sasa Djordjevic

Second Second Second Second Second Second Second Second Second

Kitarović: Vučić s kojim sam ja razgovarala je evropski Vučić/ Plenković: Nema toplo-hladno

izvor: agencije          foto:                                                                                14.02.2018

kitarovic

Hrvatska predsednica Kolinda Grabar Kitarović izrazila je večeras zadovoljstvo što je tokom posete predsednika Srbije Aleksandra Vučića, postignut iskorak u namerama da se rešavaju pitanja preostala iz nedavne prošlosti, kao i da se fokus stavi na sadašnjost i budućnost odnosa dveju zemalja.

Ona je, u Dnevniku zagrebačke TV Nova rekla da od predsednika Srbije nije tražila nikakva obećanja, niti je od njega očekivala izvinjenje i istakla:

"Vučić s kojim sam ja razgovarala je evropski Vučić. Apsolutno i definitivno!"

"Razgovarali smo kako pomoći našim narodima i našim državama. Izvinjenja ponekad mogu biti samo reči. Mi smo imali i izvinjenja u prošlosti, čime su ona rezultirala? Bitna su dela i ono što će se učiniti. Bitno mi je ono što će Vučić učiniti za Hrvate u Srbiji, prava koje oni traže već decenijama. Veselim se trenutku kad ćemo moći potvrditi da su njihovi politički i drugi zahtevi ispunjeni", kazala je Kolinda Grabar Kitarović.

Ona je, takođe, odbacila tvrdnje da je do susreta došlo na pritisak međunarodne zajednice, i najavila da će u posetu Srbiji doći "verovatno kroz nekoliko meseci".

Povodom izvinjenja, o kojima je bilo dosta govora u hrvatskoj javnosti uoči Vučićevog dolaska, ona je rekla da su izvinjenja lična stvar i da ih ne želi komentarisati.

"Izvinjenje može svako izreći u bilo kojem trenutku, na bilo koji način. Međutim, nisu važne reči, važna su dela. Ono što je meni bitnije jeste da smo postigli napredak, da smo doista postigli iskorak u našim namerama da rešavamo pitanja koja su preostala iz prošlosti iz Domovinskog rata. Ali i da se usredotočimo i na našu sadašnjost i budućnost naših odnosa, da radimo na boljitku naših odnosa", rekla je predsednica Hrvatske.

Prema njenim rečima, konkretan rezultat Vučićeve posete Hrvatskoj je velika količina dokumentacije koju je on doneo iz Dvora na Uni.

"Konkretan rezultat je i obećanje predsednika Vučića da će se u Srbiji unaprediti prava Hrvata, da dobiju ne samo onu političku zastupljenost koju traže, od lokalnih preko pokrajinske do državne razine, već i da će se rešiti mnoga druga konkretna pitanja koja muče Hrvate u Srbiji. Razgovarali smo i o položaju srpske manjine ovde u Hrvatskoj. Ja razumem pitanja koja njih tište. Ona se mogu i moraju rešavati u okviru hrvatskih državnih institucija i to je upravo ono što smo činili ova dva dana, o čemu smo razgovarali. Mislim da će jedan od velikih koraka unapred biti činjenica da smo odlučili da ona sporna pitanja o prošlosti, za koja znamo da se nikada nećemo usuglasiti, ostavimo sa strane i da se usredotočimo na egzistencijalna pitanja koja brinu i Hrvate u Srbiji i Srbe u Hrvatskoj", rekla je hrvatska predsednica.

Ona kaže da ju je ohrabrila činjenica da je predsednik Vučić, ne samo pristao da se u zvanične državne delegacije ovoga puta uključe i predstavnici udruženja nestalih i predstavnika manjina obe strane, već je pristao i upravo se dogovara vreme njegovog ličnog susreta u Beogradu sa predstavnicima udruženja nestalih iz Hrvatske.

"A naravno, ja sam isto sa svoje strane spremna primiti predstavnike njihovih udruženja", kazala je Grabar Kitarović.

Upitana da le je bilo pritisaka međunarodne zajednice da dođe do susreta ona je odgovorila: "Apsolutno ne!"

"Ja ne tvrdim da ćemo mi pitanja rešiti preko noći, ili u sledećih nedelju ili mesec dana. Ono što mi moramo pokazati je da mi nismo neka mala parohijalna državica koja nekome želi zagorčavati sudbinu. Želim da pokažemo da smo odgovorni i da smo pobednici te da s bilo kime možemo razgovarati o pitanjima u duhu dobrosusedstva i da ne treba nikakav međunarodni pritisak, pa čak ni onaj okvir strategije za proširenje da bi bilo koga prisiljavao da se ta pitanja reše. To je naša odgovornost prema našem narodu", istakla je Grabar Kitarović.

Povodom njene uzvratne posete Srbiji, ona je rekla:

"Ići ću verovatno kroz nekoliko meseci kad uspemo realizovati i dogovoriti sve ovo što je predsednik Vučić rekao i obećao da će odraditi za Hrvate u Srbiji. Posebno ćemo nastaviti raditi na pitanju nestalih, a nadam se da će državne komisije nastaviti raditi na pitanju granice. Dogovor je da se u okviru dve godine pokuša naći neko bilateralno rešenje. Ako to ne uspemo, onda dogovor o nekom međunarodnom pravosudnom telu."

Prema njenim rečima, u međuvremenu se rešavaju i druga pitanja bitna za oba naroda.

"Ono što smo u ovim razgovorima zanemarili, a za što mislim da je izuzetno bitno je privredna saradnja. Otvaranje novih radnih mesta, trgovinska razmena i činjenica da je Srbija za nas jedno ogromno tržište na koje možemo plasirati svoje proizvode. Činjenica je da postoji saradnja između naših privrednika koji mogu zajedno nastupati na trećim tržištima. Kad sam juče došla u Hrvatsku privrednu komoru, predsednik Vučić mi je rekao da on lično ne može te vrhunske srpske privrednike okupiti na jednom mestu kao što smo ih mi okupili. To je impresivno jer pokazuje da onaj pozitivan deo saradnje na dobrobit obe države daleko nadmašuje probleme s kojima se u ovom trenutku susrećemo", naglasila je Grabar Kitarović.

PLENKOVIĆ: "NEMA TOPLO-HLADNO"

Hrvatski premijer Andrej Plenković nije se danas složio sa konstatacijom da je predsednica Kolinda Grabar Kitarović uspela da izgradi nešto toplije odnose sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, a on - nešto hladnije.

Upitan je li takav utisak tačan, Plenković je odgovorio da tu nema "toplo-hladno", prenosi Hina.

On je time odgovorio i na pitanje da li njegov nedolazak na večeru koju je hrvatska Grabar-Kitarović priredila za Vučića i na skupštinu Srpskog narodnog veća, predstavlja neku vrstu poruke.

"Nema toplo-hladno. Ja sam kao predsednik HDZ-a i vlade insistirao da svi pripadnici manjina u Hrvatskoj budu deo parlamentarne većine i da participiraju na različitim nivoima vlasti, da napravimo akcijski plan koji se bavi manjinskom problematikom s konkretnim merama i konkretnim budžetskim sredstvima za rešavanje tih pitanja", rekao je Plenković.

On je dodao da je hrvatska vlada u ponedeljak imala sastanak sa svim relevantnim ministrima na kome su dotaknute sve teme koje smatraju da treba da budu rešene, "mnoge od njih traju jako dugo".

"Kao odgovorna vlada poslali smo vrlo jasne poruke i sugerisali načine kako da se ti problemi reše. S te strane svako od nas ima svoju ulogu i obaveze", kaže hrvatski premijer.

On, takođe, kaže da je stav njegove vlade i njega lično vrlo jasan, što se tiče dijaloga, dobrosusedstva, saradnje, nuđenja hrvatskog iskustva u evropskom procesu svim susednim zemljama.

Plenković je to izjavio u Briselu gde će se u sredu sastati sa čelnicima evropskih institucija.

 

 

Analitičari u Zagrebu: Kolinda loša studentkinja, mediji se takmičili u domoljublju

Složni da se gotovo ni u čemu ne slažu, sem u pogledu na budućnost

Vučić u Zagrebu

Jutarnji list: Nova, smrtonosna balkanska izbeglička ruta

Izvinjenje i ratna odšteta nisu na dnevnom redu Vučićeve posete Zagrebu

Direktor Svetskog jevrejskog kongresa kritikuje postavku u Jasenovcu jer zamagljuje istoriju

Zagreb i zvanično protiv izložbe u Jasenovcu/Plenković: Sačuvati sećanje na tragediju jevrejskog naroda

Nemački radio: U Hrvatskoj vlada klima mržnje i zastrašivanja

Zagreb šuti o 'vrućem krumpiru' iz Ljubljane

Badnje veče obeleženo u Hrvatskoj, BiH, Crnoj Gori i Makedoniji/Papa Franja čestitao Božić pravoslavnim vernicima

Spor Slovenije i Hrvatske: Bez incidenata, bez rješenja

Pejčinović: Hrvatska će odgovoriti svim raspoloživim sredstvima

Nobilo: Ima osnova za tužbu logoraša BiH protiv Hrvatske

Hrvatska pozvala Sloveniju da ne poseže za jednostranim merama

Mediji: Umro Slobodan Praljak nakon što je popio otrov u sudnici

Haški sud: Postojao udruženi zločinački poduhvat s Tuđmanom na čelu

Sabor se sprema da zakonom Srbiju proglasi za agresora

 

 

 

second_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_button