pasos1 sns1 kusta333 uzice Cvetkovic2 djokovic8888888

EP u rukometu: Surova razlika u klasi

izvor: evn  foto: vn                                                                                                                    12.01.2018

srb-cro1

Pitao se kapiten Hrvatske Igor Vori da li je Srbija namerno izgubila sve pripremne utakmice kako bi zavarala „kauboje“ na startu Evropskog prvenstva. Od te teorije veći apsurd bio je samo nadati se iznenađenju „orlova“ protiv domaćina, pred 12.000 gledalaca u Splitu. Ne postoji bolniji način da saznaš koliko si daleko od svetskog, pa i vrhunskog balkanskog rukometa nego ubedljivim porazom od velikog rivala poput onog večeras u „Spaladijum areni“ 32:22 (14:9). Još teže je kad priliku za plasman u drugi krug tražiš protiv skandinavske škole – Švedske i Islanda.

Ogromna kockasta zastava sa natpisom „Više od igre“ razvijena je u prvim redovima odmah pošto je publika zviždala himni Srbije uz skandiranje „Vukovar, Vukovar“, a hor hrvatske ratne mornarice otpevao himnu domaćina. Da je to „više od utakmice“, bilo je jasno mnogo pre nego što su igrači osetili lepak od lopte na prstima i mnogo posle Duvnjakove ludačke proslave običnog odbrambenog stiskavca u prvom minutu.

Splićanima je 2:0 bilo dovoljno da padnu u trans u kome se gubi zvuk sudijske pištaljke, ali našima je ionako bila dovoljno samo jedna signalizacija arbitara – podignuta ruka za pasivni napad.

Mijajlo Marsenić je na EP došao sa titulom klupskog prvaka Evrope, ali je na crtu izašao igraču koji ima sve moguće medalje u reprezentaciji. Igor Vori ga je po kratkom postupku odsekao od bekova, koji su krenuli u svoju igranku bez prestanka.

Dobacivali su se Nenadić, Vujin i Šešum bez prestanka, Zelenović je po najskupljoj ceni prodavao finte po desnoj strani i održavao priključak, ali rukomet na deveterce igra samo još par selekcija u Evropi. Onih koje se nisu ni plasirale na EP.

Presporo su se naši momci vraćali u odbranu, stizali su tek da iz prvih redova vide munjevite kontre koje su debitantu Cupari izbile svo samopouzdanje teškom mukom stečeno na golu Srbije kroz burne kvalifikacije i pripremni period posut porazima (samo četiri odbrane, Ivanišević u nastavku nijednu).

Pokušavao je Cvetković i sa tinejdžerom Jovanovićem u odbrani, ali je odnos snaga u prvom poluvremenu bio kao tokom celog detinjstva beka Vojvodine. Semafor od silne buke i euforije dugo nije mogao da očita očiglednu razliku u klasi, ali je Štrlek sa krila i iz kontre bez problema podsetio susede ko je nasledio status velesile iz testamenta jugoslovenskog rukometa.

Srbija je ostala zaleđena u devedesetim, malo šta je imala da ponudi u meču koji se balkanskim derbijem danas naziva samo zbog političke pozadine. Peti gol Stepančića iz petog pokušaja za 14:9 u 30. minutu odsvirao je kraj utakmice već na poluvremenu.

Gol razlika u nastavku rasla je sa željom Hrvata da se što jače udare po grudima na startu Šampionata sa epitetom istorijskog, onog na kome jure prvo evropsko zlato. Ostala odavno imaju u kolekciji, a sve te titule, status domaćina i 12.000 navijača nisu zaslepela samo sudije koje su padale na svaki trik Vorija i prekaljenih asova u splitskom teatru, već i naše rukometaše, koji su promašivali i prazan gol. Više puta.

Cvetković je pokušavao sa flasterima, ali ih nije imao dovoljno sa preširoku paletu premotivisanog domaćina. Plus sedam u 50. minutu bio je znak da Šešum, Nenadić,pa i rezervisti koji su dobili šansu u nastavku, polako počnu da odbrojavaju minute do povratka u hotel kilometrima daleko od centra grada.

Tamo će u miru i tišini, izolovani od šampionske euforije koja je već zahvatila Split, probati da ohlade glave i spreme se za ne toliko vruće duele sa Švedskom (nedelja 18.15) i Islandom (utorak 20.15). Jedna pobeda je obavezna za plasman u drugi krug, a možda ni ona neće biti dovoljna posle trijumfa „ribara“ na Skandinavcima – 26:24. Bodovima protiv Hrvatske ionako se nije nadao.

HRVATSKA – SRBIJA 32:22 (14:9)
DVORANA: „Spaladijum“. Gledalaca: 12.000. Sudije: Gepel/Helbig (Nemačka). Sedmerci: Hrvatska 3 (3), Srbija 5 (5). Isključenja: Hrvatska 6, Srbija 8 minuta.
HRVATSKA: Stevanović 2 odbrane, Alilović 5 odbrana, Mihić 2 (1), Duvnjak 2, Stepančić 6, Kopljar 1, Vori 1, Gojun, Horvat 4, Karačić 2, Mandalić 1, Štrlek 6, Čupić 2 (2), Musa 1, Mamić, Cindrić 4.
SRBIJA: Cupara 4 odbrane, Ivanišević, Šešum 2, Vujin, Đukić, Beljanski 1, Nenadić 6 (2), Radivojević 1, Marković 2 (1), Đorđić, Ilić 3 (2), Jovanović, Zelenović 5, Marsenić 1, Vujin 1, Obradović.

novosti.rs

Cvetković odredio spisak za EP, ipak bez Stojkovića

Može li sportska 2018. godina biti uspešnija od prethodne?

Udovičić: Godina rekorda, ali granice mi postavljamo

Deset najvažnijih sportskih događaja u Srbiji u 2017. godini

Sportisti zatražili obavezujuće uputstvo od Vlade u vezi nastupa na istim takmičenjima sa Kosovom

Najslabije u najvažnijem meču

Srbija kao prva u osmini finala SP: Protiv Crne Gore za četvrtfinale

Sjajne Srpkinje u poslednjim sekundama prepustile bod Holandiji na SP

SP: Cvijićeva donela bod rukometašicama protiv Nemačke/Obradović zadovoljan

Srpkinje rutinski protiv Kameruna za osminu finala

MOS o dopunama i izmenama uredbe o nacionalnim priznanjima i nagradama: Jednaka prava za sve nosioce

Zlatne odbojkašice - Srbija šampion Evrope/Terzić za 15 godina od Srbije stvorio velesilu

EP: Terzić zadovoljan igrom i plasmanom u polufinale/Odbojkašice Srbije u polufinalu Evropskog prvenstva

EP u odbojci: Tri utakmice, tri pobede Srbije- sledi četvrtfinale

Nova pobeda odbojkašica Srbije, pala i Holandija

Srbija pobedom počela nastup na EP-u

Odbojkaši Srbije: Zaslužili smo medalju/Odbojkaši osvojili bronzu na Evropskom prvenstvu/Grbić ponosan na igrače: Smogli su snage da se vrate