glavniBanner
Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi

 

Homepage Übersetzung  

ana-brnabic1 zagreb pahor22
ambasada rusije nenad-popovic han11 eu_posao olga-danilovic sale444

Second Second Second Second Second Second Second Second Second Second Second

Uslovne kazne za paljenje ambasade SAD u Beogradu  

izvor: rse  foto: rfe                                                                                                                14.11.2017.

ambasada sad 

Četvorici, od ukupno sedam optuženih za paljenje američke ambasade u Beogradu 2008. godine posle protesta "Kosovo je Srbija", izrečena su uslovne kazne u Višem sudu u Beogradu.

Na šest meseci uslovno, na period od dve godine, osuđeni su Dejan Vučković, Dragan Marinkov i Marko Novitović. Na pet meseci uslovno, na dve godine, osuđen je Milan Tomas. Đorđe Tomin, Nikola Kosanović i Filip Backović su oslobođeni krivice zbog nedostatka dokaza.

Ovo je druga prvostepena presuda u ovom slučaju, pošto je prvu presudu prošle godine ukinuo Apelacioni sud i naložio ponavljanje suđenja.

Oni su optuženi da su nakon mitinga "Kosovo je Srbija", ispred Skupštine Srbije, organizovano došli do diplomatskog predstavništva Sjedinjenih Država i gađali ga kamenicama, bakljama i drugim predmetima i tako izazvali požar u kojem je poginuo dvadesetogodišnji Novosađanin Zoran Vujović.

Završne reči odbrana je pred sudom iznela 6. novembra. Tom prilikom, optuženi su ponovili da nisu krivi, da se nadaju oslobađajućoj presudi, kao i da nema dokaza da su učestvovali u paljenju ambasade.

Uslovne kazne za učesnike u paljenju ambasade izrekao je Viši sud u Beogradu septembra 2015. godine.

Apelacioni sud je, međutim, ukinuo ovu presudu novembra 2016. godine i vratio prvostepenom sudu na ponovno suđenje, zbog, kako je obrazloženo, nerazumljivosti i protivurečnosti.

Ovaj sud je potvrdio presudu protiv Draženka Nikolića, osuđenog uslovno na pet meseci zatvora, kao i protiv i dvojice oslobođenih – Aleksandra Ercega i Dušana Sedlara.

Na podizanje optužnice za paljenje američke ambasade čekalo se više od četiri godine od održavanja skupa "Kosovo je Srbija", koji je organizovao državni vrh uz podršku dela opozicionih stranaka, nakon što je 17. februara Kosovo proglasilo nezavisnost.

Na mitingu ispred Narodne skupštine su, između ostalih, govorili, tadašnji premijer Srbije Vojislav Koštunica i Tomislav Nikolić, ondašnji zamenik predsednika opozicione Srpske radikalne stranke:

Nakon održanih govora, povorka u kojoj je bilo više hiljada ljudi uputila se ka Hramu svetog Save, a u toj šetnji odvojila se veća grupa huligana koja je u višečasovnom rušilačkom pohodu zapalila ambasadu SAD-a i oštetila predstavništva Nemačke i Hrvatske.

Policija se tada povukla i reagovala tek pošto je diplomatsko sedište Sjedinjenih Država zapaljeno, a jedan od demonstranata koji je ušao u objekat poginuo u požaru.

Do danas nije utvrđena odgovornost onih koji stoje iza sazivanja mitinga i povlačenja policije pred huliganima, na šta se osvrnuo i aktuelni ambasador SAD-a u Srbiji Kajl Skat, nakon odlaganja jednog ročišta na suđenju optuženima za paljenje, koji je to odlaganje ocenio kao "frustrirajuće".

"Još je bitnije što nisu kažnjeni ni oni koji su naredili policiji da se skloni u momentu paljenja zgrade", rekao je Skat krajem oktobra 2017. godine.

Slučaj paljenja ambasade, uz još nerasvetljeni slučaj ubistva braće Bitići, američkih državljana albanskog porekla, smatra se ozbiljnom preprekom unapređenju i potpunoj normalizaciji odnosa Srbije i Amerike.

slobodnaevropa.org

 

 

Brnabić: Možda proveriti volju građana pre ustavnih promena

Han: Zemlje Zapadnog Balkana da ne leže na lovorikama

Vučić: Odluka o izborima sledeće subote/Zorana Mihajlović: Dva razloga za vanredne parlamentarne izbore

Popović: Navodi KRIK-a politički napad na mene, Vučića i Vladu Srbije

Brnabić: Konačno investiramo u mnogo dinamičniji razvoj

Diplomatska vatra Srbije i Ukrajine

Zajednička sednica vlada Srbije i Republike Srpske/Dodik: Razgraničenje između Srbije i BiH do Nove godine

Novinari regiona traže od EU da više učini na zaštiti medijskih sloboda

Evropska perspektiva Zapadnog Balkana potreba, a ne pozivnica

Preporuke Zapadnom Balkanu o učešću javnosti u odlučivanju

'Kosovski čvor': Kako u dijalog kad je rešenje već doneto?

MMF: Nastavlja se jak ekonomski napredak Srbije

Srbi u „rajskim papirima”

 

 

 

second_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_button