glavniBanner
Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi Banner468x60-naslovna-drugi

 

Homepage Übersetzung  

bih parlament
oluja3333 KOmemoracija
investicije
meso herceg novi taslihan spanovic le4

Second Second Second Second Second Second Second Second Second

Hrvatske carinske mjere ujedinjuju regiju/Analitičari: Bojkot robe donosi samo jeftine političke poene

izvor:  rse/agencije                   foto:  rfe                                                                                   05.08.2017

granica44

Hrvatske carinske mjere ujedinjuju regiju

Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović potvrdio je novinarima da će u ponedjeljak biti održan sastanak, u Parlamentarnoj skupštini BiH, ministara poljoprivrede zemalja regije koje su pogođene hrvatskim mjerama. On očekuje da će Hrvatska promijeniti stav oko spornih mjera kontrole voća i povrća koje dolazi izvan EU i povećanja taksi. Na pitanje novinara kakav će stav BiH zauzeti, Šarović je rekao da zemlje neće donositi posebne odluke nego će njihov nastup prema Hrvatskoj biti jedinstven.

Naša namjera je da izađemo sa zajedničkim stavom ukoliko to bude moguće jer svaka zemlja ima svoje iskustvo i nisu sve zemlje u istoj poziciji. Neke od zemalja imaju značajnu razmjenu poljoprivrednih proizvoda dok druge nemaju, kao naprimjer Crna Gora, tako da njen interes ne može biti tako veliki kao naš u BiH. Naša očekivanja su da ćemo postići određeni dogovor s Hrvatskom. Ne mogu vam govoriti o detaljima, ali ja sam u dnevnoj komunikaciji s Hrvatskom tako da vjerujem da ćemo to pitanje riješiti na jedan od načina, ali najbolji način je da Hrvatska povuče ovaj svoj pravilnik ili ga revidira i da mjere budu na nivou prosjeka drugih europskih zemalja.“

Nemanja Vasić, dopredsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH smatra da je Hrvatska nove i enormno visoke mjere smišljeno donijela u sezoni proizvodnje.

Uvedena je mjera koja naše proizvode navodi da poskupe i koji neće više biti konkurentni na hrvatskom tržištu. Znajući da će Europska komisija ili mi direktno to s Hrvatskom riješiti u naredna dva mjeseca, efekat je postignut.“

Proteklih dana većina poljoprivrednika iznijela je stav da s kontramjerama i BiH treba nastupiti prema Hrvatskoj.

Ono što našem Savjetu ministara BiH predlažem je da po principu reciprociteta postupe isto tako prema Hrvatskoj. Neka ne izmišljaju toplu vodu nego neka uvedu naše zaštitne mjere i zaštite naše poljoprivredne proizvođače“, rekao je Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednika RS-a koji smatra da se poljoprivrednici ne trebaju ljutiti na Hrvatsku koja na ovakav način želi zaštiti svoje proizvođače nego na BiH koja ne čini ništa.

Šarović je proteklih dana nekoliko puta poslao oštre reakcije prema Hrvatskoj jer je ovo treća barijera Hrvatske prema BiH i kosi se s principima SSP-a. Međutim ne vidi rješenje u kontramjerama prema susjedima.

To nije dobro i to nije pravo rješenje. Pravo rješenje je da napravimo dogovor i to brzo i efikasno. Također, pravo rješenje je da kupujemo domaće proizvode. Ljudi, to je najefikasnija mjera.“

Podsjećamo, Hrvatska je za voće i povrće koje uvozi iz zemalja koje nisu članice Europske unije odredila 22 puta veće takse odnosno 270 eura za razliku od dosadašnjih 12 eura.

Zbog toga se ministar Šarović zvaničnim pismom obratio i Europskoj komisiji navodeći da će bosanskohercegovačka poljoprivreda uvođenjem novih taksi doživjeti visok pad na tržištu kao i poljoprivreda Srbije, Makedonije, Crne Gore, Albanije i Kosova.

slobodnaevropa.org

Analitičari: Bojkot robe donosi samo jeftine političke poene

Od odluka u ponedeljak moglo bi da zavisi kakvi će biti budući trgovinski odnosi Srbije i Hrvatske. Međutim, ovo nije prvo zatezanje ekonomskih odnosa na Balkanu. I dok pojedine organizacije u Srbiji pozivaju na bojkot robe kao odgovor na mere Hrvatske, analitičari upozoravaju da su u ovakvim situacijama svi na gubitku.

Odluku o povećanju taksi, koja bi mogla i da zaustavi izvoz u Hrvatsku Zagreb obrazlaže zaštitom domaćih potrošača, dok je srpski zvaničnici vide kao kršenje SSP-a i provokaciju. Kako god bilo, analitičari nemaju dilemu da će posledice biti negativne.

Ključ regionalne stabilnosti je u regionalnoj saradnji, a najvažniji aspekt te regionalne saradnje je ekonomska saradnja. Ovakvom merom mi se udaljavamo od toga i dalje se produbljuju te neke nesuglasice izmedju država, kažu u Libertarijanskom klubu – Libek.

Da bi nesuglasice mogle dodatno da se prodube, svedoči i ovonedeljni poziv na reakciju Nacionalne organizacije potrošača u Srbiji.

"Pozivamo potrošače da još jednom razmisle pri kupovini robe poreklom iz Hrvatske, a kako bi se sačuvala domaća proizvodnja i zaštitili srpski poljoprivredni proizvođači", saopštio je NOPS.

Zemlje u regionu imaju dugu istoriju poziva na bojkot tuđe, ili na kupovinu isključivo domaće robe. Počelo je uoči raspada Jugoslavije, bojkotom proizvoda iz Slovenije. Ekonomista Igor Lavš kaže da je ta mera imala dvostruki efekat.

"Ta odluka je tada Sloveniji nanela štetu. Vi morate da znate da je Slovenija tada 30 odsto sruštvenog proizvoda ostvarivalo na tržištima Srbije i obe pokrajine Vojvodine i Kosova. Međutim, sa druge strane, to je na neki način podstaklo slovenačke izvoznike da se još više orijentišu prema tržištima tadašnje EU, kaže Lavš.

 Roba iz Slovenija ponovo se našla na "meti" u Srbiji 2008. godine nakon što je ta zemlja priznala nezavisnost Kosova, a tada su zabeleženi i prvi incidenti u "Merkator" centrima. Kao odgovor na hapšenje Ramuša Haradinaja, na Kosovu se tražio bojkot srpskih proizvoda, a zbog afere "Čokolinda" Pokret socijalista iz Leskovca pozivao je na bojkot robe iz Hrvatske.

Ostaje međutim pitanje, koliko su ovakvi protekcionistički potezi i pozivi na bojkot efikasni i kome nanose štetu.

"Ja mislim da je ta šteta ravnomerno podeljena. Znači, ona se ne dešava onome prema kome smo objavili bojkot, nego se dešava i onima koji su objavili bojkot", rekao je  Lavš.

Iz Libeka poručuju da sa protekcionizmom dobijaju samo političari koji hoće da prigrabe jeftine političke poene, posebno u "tim nekim zanimljivim trenucima".

U međuvremenu i Makedonija i Bosna i Hercegovina, koje su pogođene ovom odlukom Hrvatske, upozorile su na moguće uvođenje kontramera, ali nisu saopštile u kojoj formi.

 

 

Uz obljetnicu operacije: Kaznena prijava za deset civilnih žrtava 'Oluje'

Sberbanka podnela krivičnu prijavu protiv Todorića

Poskupele takse za uvoz u Hrvatsku - 270 umesto 12 evra

Evropski sud: Legitimno vraćanje azilanata u Hrvatsku

Picula pozdravio inicijativu rešavanja granice Srbije i Hrvatske

Granica na Dunavu između Habzburga i Badintera

Forum u Dubrovniku - ohrabrenje za potencijalne članice EU

Paprene hrvatske putarine, "Indeks" nudi alternativne pravce

Predstavljena četiri nova glavna cilja strategije

 

second_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_button