glavniBanner
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button

 

Homepage Übersetzung  

balkan mmf5 bramerc
mladi mladi888 Skup-u-PKS sale-kosarka milankovic zvezda-suduva1

Second Second Second Second Second Second Second Second Second Second Second

Dačić: SAD znaju da problem nije u Beogradu nego u Prištini/Riker za vraćanje dijalogu o Kosovu - SAD spremne da se uključe    

izvor: agencije  foto:                                                                            19.07.2019.

Bolton-i-Dacic

Dačić: SAD znaju da problem nije u Beogradu nego u Prištini

Vašington- Savetnik američkog predsednika za nacionalnu bezbednost Džon Bolton je, u razgovoru sa prvim potpredsednikom Vlade i šefom diplomatije Ivicom Dačićem, istakao rešenost aktuelne administracije SAD da podrži što skoriji nastavak dijaloga između Beograda i Prištine, koji se vodi pod pokroviteljstvom Visokog predstavnika EU za spoljne poslove.

Tokom razgovora u Vašingtonu, na marginama Ministarske konferencije posvećene verskim slobodama, ministar Dačić izrazio je interes Srbije da se bilateralni odnosi sa Sjedinjenim Američkim Državama dodatno unaprede i podignu na viši nivo, posebno imajući u vidu savezništvo dveju zemalja u oba svetska rata, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Srbije.

Složivši se sa ocenom ministra Dačića o neophodnosti daljeg unapređenja bilateralnih odnosa na svim nivoima, savetnik za nacionalnu bezbednost Bolton posebno je istakao rešenost aktuelne administracije Sjedinjenih Američkih Država da podrži što skoriji nastavak dijaloga između Beograda i Prištine, koji se vodi pod pokroviteljstvom Visokog predstavnika EU za spoljne poslove.

Šef srpske diplomatije iskoristio je sastanak da izrazi opredeljenost Republike Srbije, kao garanta regionalne bezbednosti i stabilnosti, ka njihovom daljem jačanju i u tom smislu preneo spremnost naše zemlje na otvorenu saradnju sa Sjedinjenim Američkim Državama, navedeno je u saopštenju koje prenosi Tanjug.

Sjedinjene Američke Države ne smatraju da je pitanje Kosova završeno, nego misle da treba da se postigne dogovor koji je prihvatljiv i za Beograd i za Prištinu, a to je naravno i naša pozicija, izjavio je ministar spoljnih poslova Ivica Dačić posle razgovora sa američkim savetnikom za nacionalnu bezbednost Džonom Boltonom u Vašingtonu.

Bolton je govorio da SAD žele da pomognu da se dođe do rešenja, mi smo spremni da učestvujemo u dijalogu, ali neko treba da izvrši pritisak na Prištinu da ukine takse”, rekao je Dačić za RTS.

Bez obzira što neki naši ljudi misle da se pozicija SAD prema Kosovu nije dovoljno promenila, što bismo mi voleli da je ona principijelno drugačija što se tiče nezavisnosti Kosova, mi to ne možemo da promenimo, ali se ipak nešto promenilo, kazao je šef diplomatije.

Ono što se promenilo to je da SAD više ne prate taj, kako je Bolton rekao, autopilot spoljne politike od pre 20, 30 godina i da grade kreativan pristup da se nađe kompromisno rešenje”, naglasio je Dačić.

Dačić, koji je učestvovao na Ministarskoj konferenciji o unapređenju verskih sloboda koja se održava u Vašingtonu, ocenio je da je značajno što je do sastanka sa Boltonom došlo zato što, kako kaže, nije primao druge ministre koji su došli u Vašington, već samo one koji su od značaja za neke prioritete američke spoljne politike, što potvrđuje da je pronalazezenje kompromisnog rešenja za KiM visoko na listi spoljnopolitičkih prioriteta administracije američkog predsednika.

Sastanak je bio izuzetno koristan, razmenili smo mišljenje o blokadi dijaloga gde oni znaju da problem nije u Beogradu nego u Prištini i da će pokušati da učine sve što mogu da se taj dijalog odblokira”, rekao je Dačić.

Za nas je, kako je dodao, to veoma bitno zato što mi smatramo da treba da budu ukinute takse da bi došlo do nastavka dijaloga.

Oni smatraju da bi pronalaženje kompromisnog rešenja bilo od značaja za regionalnu stabilnost, a samim tim se nalazi visoko na liniji spoljnopolitičkih prioriteta SAD”, naveo je on.

Dačić je kazao da su tokom razgovora sa Boltonom za Srbiju izrečene pozitivne ocene o onome što Srbija radi, prenosi Tanjug.

Susret sa Rikerom

Prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, razgovarao je u Vašingtonu sa vršiocem dužnosti zamenika državnog sekretara SAD zaduženog za Evropu i Evroaziju Filipom Rikerom.

Dačić i Riker su se kratko sastali i 11. jula u Londonu, na marginama Globalne konferencije za slobodu medija, kada je dogovoreno da se ponovo sastanu u vreme konferencije u Vašingtonu.

Riker za vraćanje dijalogu o Kosovu - SAD spremne da se uključe

Vašington- SAD su spremne da se uključe u proces dijaloga Beograda i Prištine, ali to ne mogu da urade dok obe strane same ne odluče da se vrate dijalogu, rekao je vršilac dužnosti zamenika državnog sekretara SAD zaduženog za Evropu i Evroaziju Filip Riker.

Riker je za Glas Amerike rekao da je o potencijalno snažnijoj ulozi SAD u procesu dijaloga nedavno razgovarao sa prvim covekom Stejt departmenta Majkom Pompeom.

Mi blisko sarađujemo sa partnerima EU. Ja sam bio uključen u ranu fazu dijaloga koja je vodila Briselskom sporazumu, za koji mislim da je napravio veliku razliku u funkcionisanju života, uspostavljanju tempa i smanjenju tenzija u regionu u proteklih pet godina”, kazao je Riker.

Trenutno najviši zvaničnik u Stejt departmentu koji se bavi Balkanom je rekao da veruje da na obe strane postoji volja da se pronađe rešenje i time doprinese stabilnosti i prosperitetu zapadnog Balkana.

Američki diplomata je kao model za rešavanje pitanja u regionu „koja vekovima nisu mogla da budu rešena” naveo lidere Grčke i Severne Makedonije, javlja Tanjug.

Hodžis: Uloga SAD treba da bude vodeća

Uloga Sjedinjenih Država na Balkanu i u razgovorima predsednika Srbije i Kosova Aleksandra Vučića i Hašima Tačija trebalo bi da bude veća, odnosno vodeća, izjavio je u intervjuu Glasu Amerike general-potpukovnik Frenklin Ben Hodžis, bivši glavnokomandujući američkih kopnenih snaga u Evropi.

Naša obaveza mora da bude održiva, umesto epizodna. Ne možemo reći, organizujmo konferenciju o tome, a onda odmah pređimo na nešto drugo”, rekao je Hodžis za Glas Amerike. To je, dodfao je, razlog zbog koga on smatra da je potrebno pružiti pomoć i veći prostor da bi Vučić i Tači postigli konačan dogovor.

Treba, ne samo ukinuti bilo kakve ‘ecrvene linije’, već im pružiti podršku i zaštitu od pritiska Rusije. Na primer pomoći Srbiji da se odupre pritiscima Pravoslavne crkve vezane za Rusiju”, rekao je Hodžis.

Kao skorašnji primer američke inicijative naveo je predstavlja susret američkog predsednika Donalda Trampa sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom u Beloj kući.

Kada sam nedavno bio u Beogradu, malo posle posete mađarskog premijera Orbana Vašingtonu, pitao sam predsednika Vučića šta o tome misli. Odgovorio je da bez obzira na to da li podržavate predsednika Trampa, za region je to bila krupna poruka - da predsednik Sjedinjenih Država hoće da ugosti vođu male zemlje u Beloj kući. Rekao je da je to ulilo nadu svim zemljama u regionu. Vučić je dodao da bi odsustvo američkog vođstva bilo katastrofalno”, kazao je Hodžis.

Kako je naveo, još od bivšeg podsekretara Vesa Mičela, signali koji dolaze iz Stejt departmenta, dakle od administracije, jesu da se mora obezbediti alternativa opciji da pojedini u regionu „postanu Venecuele Evrope, koje potpuno zavise od rusku podrške i uticaja”.

To je nešto što Sjedinjene Države mogu da učine i smatram da je sadašnja administracija spremna na to. Inače, šta vredi da predsednik Vučić svojoj javnosti govori da je zapadna integracija povoljna za Srbiju, a da se u stvarnosti to ne obistinjuje. To je nešto što Sjedinjene Države mogu da obezbede, i čini mi se da je Trampova administracija na to spremna”, kazao je Hodžis.

Kao stručnjak američkog Centra za analizu politike Istočne Evrope, Hodžis ukazuje da niz neuspelih razgovora srpskog i kosovskog predsednika, čija je svrha normalizacija odnosa dve strane, pojačava strahovanja od diplomatske stagnacije, političkog radikalizma i regionalne nestabilnosti, prenosi Glas Amerike.

Stabilnost u regionu u velikoj meri zavisi od stabilnosti i bezbednosti same Srbije. Stoga su i organizovane učestale posete zapadnih zvaničnika Beogradu, poput dolaska francuskog predsednika Emanuela Makrona i novog glavnokomandujućeg NATO snaga, Toda Voltersa”, uveren je Hodžis.

On ocenjuje da Evropa i NATO prepoznaju strateški značaj obezbeđivanja stabilnosti na Balkanu, kao i značajnu ulogu koju Srbija igra u tom području i gde bi mogla da bude pozitivan i veoma odgovoran faktor stabilnosti, prenosi Tanjug.

 

 

Situacija u bivšoj Jugoslaviji pogoršana zbog negiranja zločina i slavljenja počinilaca

MMF upozorava: Srbija bi mogla da ostane bez petine radnika u narednih 30 godina

Mladi nezadovoljni, ali slabo zainteresovani za politiku

U Srbiji po dva posla radi skoro 200.000 ljudi

Fon der Lajen kaže da je Zapadni Balkan važan za EU

Posle posete Makrona: Igra li Pariz na podelu Kosova?

Vučić: Nastavak razgovora iz Berlina u septembru

Makron u Beogradu/ Vučić: Francuska može da računa na Srbiju kao na iskrenog prijatelja/ Makron: Zajedno da okrenemo novu stranu

Šta Makron donosi u Beograd u diplomatskom koferu

Stejt department: Poboljšana investiciona klima u Srbiji

Vujačić: Potcenjivanje istine o zapadnoj pomoći u Srbiji

Minimalac nikako da dostigne potrošačku korpu

Lažna dilema proširenje ili produbljenje EU

 

 

 

second_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_button