glavniBanner

 

 


www stranac.net
 

 

 

Značajno iskustvo lekara iz dijaspore za zdravstvo u Srbiji

izvor: agencije,  foto: tanjug                                                                                                  19.06.2015.

dijaspora_skup medicina

BEOGRAD - Iskustvo lekara iz dijaspore moglo bi da pomogne kolegama u Srbiji u razvoju medicine, kako bi se unapredio zdravstveni sistem i poboljšao kvalitet usluga za pacijente, rečeno je na Konferenciji srpske medicinske dijaspore 2015.

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar rekao je da je prava misija i cilj okupljanja lekara iz dijaspore i iz Srbije da se poboljša stanje u zdravstvenom sistemu uključujući edukaciju medicinskog osoblja i kvalitetnije usluge za pacijente.

Lončar je rekao da bi glavna tema okupljanja iduće godine trebalo da budu postignuti rezultati, odnosno šta je urađeno za godinu dana u cilju poboljšanja zdravstvenog sistema.

Dekan Medicinskog fakulteta u Beogradu Nebojša Lalić rekao je da lekari iz dijaspore mogu da budu veza u skraćenju puta za dostizanje novih znanja u srpskoj medicini.

Na skupu je ocenjeno treba raditi na povezivanju lekara iz Srbije koji rade na klinikama i u bolinicama širom sveta i lekara u matici, kako bi ih upoznali sa najsavremenijim dostignućima u medicini.

Direktorka Lekarske komore Srbije Vesna Jovanović rekla je da će sledeće okupljanje 2016. biti prilika da se obeleži jubilej 115 godina od osnivanja Lekarske komore Srbije i 10 godina od obnavljanja rada.

Ona je princezi Katarini Karađorđević, čija je fondacija pokrovitelj konferencije, poklonila spisak od 33.000 lekara u Srbiji navodeći da bi trebalo sastaviti spisak svih kolega u svetu koji bi mogli da pomognu lekarima u Srbiji.

Direktorka Svetske zdravstvene organizacije u Srbiji Miljana Grbić istakla je važnost dobre obučenosti zdravstvnog kadra za sprovođenje kvalitetne zdravstvene usluge.

Prema njenim rečima, uslovi za poboljšanje stanja u zdravstvu je  dovoljan broj kvalitetnih zdravstvenih radnika i pristupačnost lekova i medicinske tehnologije.

Grbić je ukazala na to da u Srbiji postoji nejednaka distribucija zdravstvenog kadra, da lekari odlaze iz zemlje i istakla da su za jačanje medicinskog kadra potrebne kvalitetne obuke.

Princeza Katarina je poručila da su lekari u dijaspori i njihovo znanje potrebni Srbiji i da treba da se okupljaju kako bi videli kako mogu da pomognu kolegama u matici.

Ona je rekla da je ponosna na lekare u Srbiji, za koje je rekla da su heroji, kao i da konferencija treba da da svoj doprinos da sistem zdravstvene zaštite u Srbiji postane bolji, efikasniji i dostupniji svim  građanima Srbije.

Ida Jovanović iz Kravljevskog medicinskog odbora rekla je da se nastoji da se lekari iz dijaspore okupe sa kolegama u Srbji kako bi im preneli svoja dragocena iskustva.

Vladika toplički Arsenija preneo je blagoslov patrijarha Irineja koji je trenutno u poseti kanadskoj eparhiji.

Vladika Arsenije je rekao da Fondacije princeze Katarine već godinama ulaže velike napore u plemenitom cilju da se pomogne saradnji i razmeni iskustva i pružanju podrške medicini u Srbiji.

Šesta konferencija srpske medicinske dijaspore 2015. pokriva široko područje medicinskih nauka sa fokusom na pedijatriju, onkologiju i hirurgiju, a predavači najistaknutiji stručnjaci iz Srbije i inostranstva.

Na dvodnevnoj konferenciji, koju je otvorio princ Aleksandar Karađorđević, učestvuje više od 500 lekara, a otvaranju su prisustvovali i ambasadori Nemačke Hajnc Vilhelm, Velike Britanije  Denis Kif i drugih zemalja.

 

 

Izložba srpskih ikona iz kolekcije GMS u Peruđi

U 57 zemalja srpske interese zastupa 70 počasnih konzula

Konkurs za praksu novinara srpskih medija iz regiona

Azilanti moraju kući

Poklon knjige bibliotekama Srba u dijaspori

Pariz: Osnovan odbor za spas "Prosvete"

Konkurs za nastavnike dopunskih škola, u budžetu milion evra

Program za rešavanje stambenih pitanja izbeglica

Dačić: Ove godine biće postavljena 34 ambasadora

Mikiju ponudjeno mesto ambasadora ?

Ima li Srba u Albaniji i koliko, mimo zvaničnih podataka

Konkurs za dopisnike iz dijaspore

Mandati dijaspori i manjinama

U Rusiji radi između 10.000 i 15.000 radnika iz Srbije

Sukcesija SFRJ: I BiH čeka svoj deo od 110 miliona $

Ugrožen srpski jezik u dijaspori

Aleksandar Čotrić: Zaboravljena dijaspora

Dijaspora nema adresu u matici

Ambasadori će davati izjave po volji

Bezvizni režim za gradjane Kosova samo san

Master program za studente iz rasejanja

Javno mnjenje o pitanjima dijaspore

Na radu u inostranstvu 4,2% građana Srbije

Izbeglice – od kulture dobrodošlice, do kulture straha

Kako je rangiran srpski pasoš

Podela diplomatskih nekretnina ovog proleća

S pasošem BiH bez vize u 95 država

Srbiji od ambasada 106 miliona dolara

Ilegalna migracija - problem cijelog regiona

Učenje srpskog jezika u inostranstvu

BiH uvodi pojačane mere nadzora nad strancima

O izbornom pravu i dijaspori

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert