glavniBanner

 

 


www stranac.net
 

 

 

Doboj: Strah od poplava / Arsen u vodi otkrio mućke u knjigama

izvor: vecernje novosti  foto: vn                                                                                                                      29.07.2015

doboj-poplava

Dobojlije strahuju od poplava

Vlasti u Doboju traže od republičkih rešavanje statusa mini-hidrocentrala. Kasni uređenje korita Bosne jer je zemljište dato koncesionarima. Neizvestan projekat vredan 25 miliona km

Gradonačelnik Doboja Obren Petrović upozorio je da se mora pristupiti hitnom rešavanju statusa mini-hidroelektrana na reci Bosni od Doboja do Kotorskog, ukoliko se želi trajno eliminisati opasnost od mogućih poplava sličnih onima koje su ovaj grad zadesile u maju prošle godine.

U izjavi on je ukazao na ovaj problem, napomenuvši da od rešavanja tog problema zavisi i realizacija najavljenog projekta vrednog 25 miliona maraka, kojim bi u dužini od pet kilometara bili zaštićeni grad Doboj i naselja sa obe obale reke Bosne.

- Nama su vezane ruke i ne možemo pristupiti praktičnoj realizaciji Projekta uređenja osnovnog korita reke Bosne, čija je završna prezentacija održana 11. maja u Doboju uz učešće predstavnika gradske uprave, javnih preduzeća, Javne ustanove "Vode Srpske" i Zavoda za vodoprivredu - izjavio je našem listu Petrović.

Situaciju sa planiranom gradnjom MHE mogu razrešiti isključivo republičke vlasti, jer Grad ne može pristupiti eksproprijaciji zemljišta koje je dato investitorima iz Norveške za gradnju hidrocentrala. A, njih što se tiče, kao da ih ne tangiraju muke Dobojlija i zabrinutost zbog poplava, jer se ne pojavljuju i nema informacija o namerama.

Petrović ističe da su predugo čekali da se investitori pojave, odnosno da je taj posao u najavi već osam godina.

Uvidom u arhivu gradske uprave uverili smo se da je još pre četiri godine Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS obavestilo javnost o podnošenju Zahteva za izdavanje ekološke dozvole za izgradnju MHE "Doboj", od Technor Energy AC Banjaluka, čime bi zvučno najavljivani projekat izgradnje više protočnih hidrocentrala na reci Bosni mogao ozbiljnije započeti sa realizacijom.

Pre toga, Vlada RS je dodelila koncesije za gradnju mini-hidroelektrana, dok je tadašnji ministar privrede, energetike i razvoja u Vladi RS, kasnije predsednik RS, bio sada pokojni Milan Jelić.

Tada su tvrdnje bile da bi se time uredilo i korito reke Bosne, sprečili plavljanja duž njenog toka do ušća u Savu kod Šamca i nanošenje štete poljoprivrednicima. Međutim, sve je ostalo samo u najavama, a sada se naglim promenama klime situacija zakomplikovala i gradnja MHE se pokazala čak i nepoželjna.

Na to je ukazano i na završnoj prezentaciji Projekta u Doboju, koji je urađen u rekordnom roku od šest meseci na inicijativu grada Doboj, a platila ga ja Vlada RS. Ukazano je da bi gradnja hidrocentrala u neposrednoj blizini Doboja povećala opasnost od poplava za sam grad.

ŽRTVE VODENE STIHIJE

U maju prošle godine poplave su odnele 11 ljudskih života i nanele 180 miliona maraka materijalne štete. Odgovornost za nastalu štetu su deklarativno tražile i gradske vlasti u Doboju i republičke.

Prema juče dobijenim informacijama iz gradske uprave Doboj, ona će hitno naručiti nezavisnu studiju o mogućem uticaju planiranih MHE na životnu sredini i posebno na opasnost od poplava njihovom gradnjom.

Doboj: Arsen u vodi otkrio mućke u knjigama

arsen

Afera oko otrovne voda za piće u ozrenskim naseljima kod Doboja sa nenadanim epilogom: Zagađena voda u vodovodu naknadno otkrila prevare sa gazdovanjem

Prisustvo opasnog arsena u višestruko većoj količini od dozvoljene koncentracije u vodi, kojom se nekoliko ozrenskih naselja snabdeva sa izvorišta Suvo Polje, svega sedam kilometara udaljenog od Doboja, dobilo je drugačiji epilog od očekivanog.

Umesto utvrđivanja svih činjenica koje su dovele da koncentracija arsena u uzorkovanoj vodi bude i 120 jedinica, što je dvanaest puta više od maksimalno dozvoljenih deset, "pročešljane" su poslovne knjige Udruženja koje gazduje tim lokalnim vodovodom.

Rezultat je krivična prijava Centra javne bezbednosti Okružnom tužilaštvu Doboj protiv predsednika Udruženja D. M. i Skupštine udruženja I. N., zbog sumnji u počinjeno krivično delo zloupotrebe ovlašćenja u privredi. Prvi je prijavljen da je od 2009. godine do otkrivanja neregularnosti, iz blagajne Udruženja isplaćivao naknade inkasantima koji su naplaćivali vodu, kao i predsedniku Udruženja i Skupštine udruženja. Za isplaćeno nisu uplaćivani obavezni porezi i doprinosi, zbog čega su oštećeni budžet i fondovi RS za 15.735 maraka i za taj iznos je Udruženje ostvarilo protivpravnu imovinsku korist.

Drugoprijavljeni je znao za te isplate, kao i da Udruženje ne vodi poslovne knjige i uskraćuje uplatu javnih sredstava.

Prema informacijama našeg lista, reč je o Draganu Mitroviću i Idrizu Novaliću, koji su se našli na udaru kritika, zbog toga što su minimizirali problem kancerogene vode, odnosno u početku su umanjivali prisustvo opasne materije, koje su bez sumnje uticale na zdravlje ljudi unazad tri godine, koliko je taj vodovod u funkciji.

novosti.rs

 

 

Radnici RS između tri vatre /Prosvetari traže naknade za prevoz

Dodik pisao vlastima BiH, susedima, međunarodnoj zajednici

Prodaju nam manje kvalitetnu robu nego u EU

Mektić: Uskoro poznati svi napadači na Vučića u Srebrenici

Bošnjaci u RS stavili veto na odluku o referendumu

Lukač: Napadači na Vučića nedostupni MUP-u RS

Brisel na potezu oko referenduma

Šteta na usevima 200 miliona maraka

Da li je referendum pravo rešenje za RS ?

Političari iz RS na crnoj listi?

„Dodik referendumom otvara Pandorinu kutiju“

Bez dogovora o ceni pšenice u RS

Odlukom o referendumu prekršen prevashodno Ustav RS

MUP RS objavio fotografije napadača na Vučića

Parlament RS usvojio odluku o referendumu

Ministar BiH: Napad na Vučića je pokušaj ubistva, odgovorni će biti kažnjeni

Skupština RS nastavila raspravu o referendumu

RS se umjesto referenduma treba fokusirati na ekonomiju/Dodik: Referendum je ustavno pravo RS

Ivanić: Posledice napada biće ozbiljne/ Dodik: Napad na Srbiju i njene vrednosti

Odata pošta srpskim žrtvama u Podrinju

Američki tajni dokumenti o Srebrenici

Dodik:  "BiH možemo da napravimo samo kao zajedničku zemlju“

Dragan Lukač: Pokušan je linč Vučića

Predsednik Skupštine Srebrenice: Zajednički graditi budućnost i prevazići razlike

20 godina od zločina u Srebrenici

Ivanić: Odlaganje sednice SB vrhunac krize

Zdravstvo milijardu maraka u minusu

Bošnjaci u RS ne odustaju od bosanskog jezika

Ivanić za ostanak Srba u institucijama države, Dodik usvajanje rezolucije vidi kao kraj BiH

Veći porez u RS samo na luksuz?

Obeležen dan stradanja Srba u Podrinju

Kolaps zdravstva u RS?

Stranci protiv referenduma u RS!

Referendum u RS u septembru!

Da li je Dodik referendumom promašio metu?

Prevarom do invalidskih penzija

Cena struje na sudu?

Snimak (ni)je montiran

Dodik: Ambasadori pokušavaju da upravljaju zemljama Balkana

'Kupovina poslanika': Još jedna nerazriješena afera u RS

Dodik o žrtvama Srebrenice, britanskoj rezoluciji i Oriću

Evropa otvorila vrata bosanskom mleku

U Evropskom parlamentu bez rezolucije o Srebrenici

Srbima pripala SIPA?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

kontakt

uslovi koriscenja

 

 

naslovna

servis

> Der Titel der Seite wird von NetObjects Fusion 1&1 Edition generiert