glavniBanner
second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button second_button

 

Homepage Übersetzung  

zastave3 opozicija444 milorad-dodik-1
SZS mladi vlada_ Sarajevo666 USPEH djokovic8888

Second Second Second Second Second Second Second Second Second

Blesak zapadnog Balkana” priprema za sever Kosova/Nemačka upozorava da se ne putuje na sever KiM

izvor: agencije foto:                                                                                                           04.04.2019.

policija

 Blesak zapadnog Balkana” priprema za sever Kosova

Britansko ministarstvo inostranih poslova objavilo je na zvaničnom vladinom sajtu savet državljanima Velike Britanije da, osim u neophodnim slučajevima, ne putuju u Zvečan, Zubin Potok i Leposavić, kao ni u severni deo Kosovske Mitrovice. U ovoj preporuci se još navodi da je bilo nasilnih sukoba na severu Kosova, kao i incidenata koji su uključivali eksplozije ručnih bombi i vozila u severnom delu Kosovske Mitrovice. Zbog toga Forin ofis poručuje svojim građanima da budu oprezni i izbegavaju javna okupljanja, što se posebno odnosi na područje oko mosta „Austerlic” koji razdvaja Mitrovicu na severni i južni deo.

Protesti imaju potencijal da postanu nasilni, zato treba da pazite ukoliko ugledate da se velike mase okupljaju tokom pojačanih političkih napetosti u tom gradu. Pratite lokalne medije, konsultujte recepciju hotela za savet i redovno proveravajte informacije na ovom sajtu zbog novih podataka”, navodi se u poruci koja je na sajt Forin ofisa postavljena 25. marta.

Gotovo u isto vreme u skopskoj kasarni „Đorđe Petrov” održana je petodnevna zajednička taktičko-pokazna vežba specijalnih policijskih jedinica Severne Makedonije, Albanije i takozvanih kosovskih specijalaca pod nazivom „Blesak zapadnog Balkana”. Mediji i društvene mreže spekulišu da se iza ove vežbe krije uvežbavanje za upad na sever Kosova i zauzimanje svih vitalnih ekonomskih objekata poput „Trepče” i „Gazivoda”. Navodi se da „vojska” samoproglašenog Kosova ne može legalno da uđe na sever pokrajine bez saglasnosti lokalne vlasti, pa to može da pokuša pod izgovorom da je reč o policijskim snagama.

Bivši oficir vojne Kontraobaveštajne službe Ljuban Karan za „Politiku” kaže da je Priština vešto fingirala i da se sada ne zna kada je reč o policijskim, a kada o vojnim jedinicama. Ocenjuje da događaj u skopskoj kasarni „Đorđe Petrov” treba gledati kao jednu opasnu združenu operaciju, a ne kao vežbu.

Sve to moramo shvatiti kao ozbiljnu pretnju i oni pripremaju neku vrstu ’Oluje’ na sever Kosova. Oni ne kriju da je ta vežba uperena protiv srpskog naroda čak i sa nazivom šalju jasnu poruku šta im je cilj. U nazivu vežbe je ’blesak’ koji nije slučajno izabran, jer je u poslednje dve, tri godine, albanski politički vrh pod direktnim uticajem Zagreba koji želi da prenese svoja iskustva iz zločinačkih operacija devedesetih godina”, kaže Karan. Upozorava da naše bezbednosne službe i političko rukovodstvo moraju ozbiljno da shvate ovu vežbu i da na vreme spreče moguću akciju kosovske policije.

Njihove mogućnosti da napadnu sever Kosova biće mnogo komplikovanije ukoliko naše bezbednosne službe ’provale’ na vreme šta se sprema. To što su oni uvežbavali u Skoplju asocira na blesak, što je vrlo alarmantno i trebalo bi na to obratiti pažnju. Pogotovo ako se uzme u obzir i izveštaj britanskog ministarstva spoljnih poslova, jer Britanci sve znaju šta se događa na Kosovu – imaju svoje pozicije u albanskom vrhu u Prištini. Oni ništa ne pričaju tek tako, i ako oni upozoravaju svoje građane, znači da se treba pripremiti za neku neprijatnu situaciju koja može da snađe Srbe na severu Kosova”, ističe Karan.

Petodnevne vežbe u Severnoj Makedoniji bivši šef BIA Andrija Savić za naš list smešta u jedan geopolitički kontekst, pogotovo posle političkih promena u Severnoj Makedoniji i posle ulaska Crne Gore u NATO. Smatra da su vežbe samo jedna inercija po kojoj se sve događa u regionu. „U pitanju je američka spoljna politika koja hoće da uzme pod kontrolu ovaj region i treba imati na umu pokušaj Zapada da istisne Rusiju sa ovog prostora. Ta vežba je rutinski potez u okviru makrostrateškog plana zapada”, kaže Andrija Savić.

Upozorava da je latentna opasnost prisutna i potcrtava britansko saopštenje dato za svoje građane da ne idu na sever Kosova. Takođe veruje da je to indikator mogućnosti da dođe do nekih neželjenih događaja na severu Kosmeta.

Politički rasplet odnosa između Beograda i Prištine najmanje zavisi od kosovskih Albanaca, jer su oni instrument izvršavanja američke volje. Bitno je da naša državna politika uzme u razmatranje sve te mogućnosti. Ne smeju da budu opušteni, a bezbednosni sektor mora biti pripremljen za sve neželjene okolnosti”, zaključuje Andrija Savić, profesor Fakulteta za diplomatiju i bezbednost.

Nemačka upozorava da se ne putuje na sever KiM

BON - Posle upozorenja ambasade Velike Britanije u Prištini svojim građanima da ne putuju na sever Kosova i Metohije, i nemačko Ministarstvo spoljnih poslova izdalo je upozorenje nemačkim građanima da ne putuju u opštine Zubin Potok, Leposavić, Zvečan i Severna Mitrovica, jer je u njima „situacija i dalje napeta”.

Iako nasilje obično nije usmereno protiv stranaca, ne može se isključiti da može doći do izolovanih incidenata koji ugrožavaju bezbednost i koji bi mogli da ograniče opštu slobodu kretanja”, navodi se u preporukama nemačkog Ministarstva spoljnih poslova.

U saopštenju koje se može naći na zvaničnoj internet-stranici Ministarstva, podseća se da je 16. januara 2018. „ubijen poznati kosovsko-srpski političar Oliver Ivanović u Severnoj Mitrovici”, zbog čega Ministarstvo preporučuje nemačkim državljanima da se, „pre nego što otputuju na sever Kosova, upoznaju sa situacijom, da putovanje pažljivo pripreme” i da, po mogućnosti, „na pojedinačnim putovanjima budu u pratnji lokalnih vodiča”, prenosi Dojče vele.

Nemačkim putnicima preporučuje se i da „budu oprezni i izbegavaju veće gužve”.

Nemačko Ministarstvo, kao i za sve ostale zemlje, ima preporuke i za Srbiju u kojima stoji da je „situacija u celoj zemlji generalno mirna”, ali se upozorava da subotom u Beogradu i drugim gradovima može biti organizovanih protesta i demonstracija, ali se i dodaje da su ta okupljanja „do sada bila mirna”.

Takođe se upozorava da su zbog toga „mogući zastoji u saobraćaju”, a putnicima se savetuje da prate izveštaje medija i izbegavaju demonstracije.

Nemačko Ministarstvo posebno ukazuje na „moguće poteškoće” prilikom ulaska u Srbiju sa teritorije Kosova, uz obrazloženje da „Srbija tretira Kosovo kao deo svoje državne teritorije, a ne kao stranu zemlju”, i da svako ko dolazi sa Kosova nije ušao u Srbiju na zvaničnom graničnom prelazu, odnosno, kada bude napuštao Srbiju, neće moći da dokaže da je prethodno ušao na njenu teritoriju”.

Takođe, kako piše DV, srpski graničari obično udaraju pečat u pasošu preko kosovskog pečata, zbog čega kosovske granične vlasti često - na zahtev - u nemački pasoš ne udaraju kosovski ulazni pečat, prenosi Tanjug.

 

 

Koha ditore: Vlasti u Prištini sukobljavaju zemlju sa Zapadom

Figaro: Koga je briga za kosovske Srbe

Hejl pozvao na ukidanje taksi, prekid provokacija i nastavak dijaloga Beograda i Prištine

EU bez komentara o prištinskoj platformi

Skupština Kosova usvojila Zakon i platformu za dijalog sa Srbijom

Skupština Kosova raspravlja o platformi dijaloga bez većeg dela opozicije

SAD razmatraju povlačenje trupa sa Kosova zbog taksi

Kako roba iz Srbije stiže na Kosovo?

SAD i Nemačka u klinču zbog Kosova

Kosovo obeležava 11 godina nezavisnosti

Priznaje li Kosovo UNMIK?

Indipendent: Albanija – "evropska Kolumbija"

Jedna ili dve Mitrovice?

Duboke kosovske podele oko taksi

 

 

 

second_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_buttonsecond_button